BültenTeknoloji'den Haberler

Teknolojiden Haberler

Öksürük sesinden corona virüs tespit sistemi geliştirildi

Türkiye’de ilk defa yapay zeka tabanlı ‘ses ve öksürük’ ile korona virüs başta olmak üzere birçok hastalığı teşhis edebilecek yazılım geliştirildi.

Fırat Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Zülfü Genç öncülüğünde, yapay zeka tabanlı ‘ses ve öksürük’ ile Korona virüs başta olmak üzere bir çok hastalığın teşhisi ile ilgili yazılım geliştirildi.

Proje ile belirli semptomları gösteren hastaların, giyilebilir sensörlerden alınan sinyalleri yapay zeka destekli yazılım ile işleyerek doktorların kullanabileceği karar destek sistemi oluşturma amacında olduklarını ifade eden Doç. Dr. Genç, yaygın semptomları ateş ve öksürük şeklinde olan Korona virüs enfeksiyonunun verilerini bu yazılım ile işleyerek erken teşhis ve kesin tanıdan sonra hastanın uzaktan canlı takip sistemini proje kapsamında başarı ile gerçekleştirdiklerini belirtti.

 

Ikea’dan kablosuz şarj cihazı: Sjömärke

Bir alt başlık Son yılların en popüler akıllı telefon aksesuarları arasında yer alan kablosuz şarj cihazları farklı şekillerde karşımıza çıkmaya devam ediyor. Dünyanın en önemli mobilya üreticilerinden olan İsveç merkezli Ikea, yeni kablosuz şarj cihazını tanıttı.

Geçtiğimiz dönemlerde kablosuz şarj özelliğine sahip olan masa ve sehpaların satışa sunulduğunu görmüştük. Ikea tarafından tanıtılan Sjömärke isimli kablosuz şarj cihazı masa ve sehpalara kablosuz şarj özelliği eklenmesine olanak tanıyor.

Share:

Leave a reply