BültenTeknoloji'den Haberler

Kurutulmuş Balık Ticaretinden Teknoloji Devi Olmaya: Samsung’un Hikayesi

Televizyondan buzdolabına; klimadan akıllı telefona… Teknoloji denilince akla gelen ilk şirketlerden biri Samsung. Birçok insan Samsung’u, Apple, Facebook, Microsoft, Google ve Amazon gibi teknoloji devleri dediğimiz şirketler ile birlikte olarak anıyor. Ancak tabii Samsung’un da buraya ulaşmak için kat etmesi gereken zorlu bir yol vardı.

Samsung, 1938 yılında, Çin’e kurutulmuş balık ihraç eden bir şirket olarak kuruldu.

1938 yılında Byung-Chul Lee, Kore’de gıda ihracatı yapacak bu şirketi kurmaya karar verdi. Böylece Çin’e kurutulmuş balık, un, sebze gibi ürünler ihraç etmeye başladı. Şirketi büyütmek isteyen Lee, sadece gıda ile yetinmeyerek şirketin ilgi alanını genişletmeye başladı. Böylece, 1950 ve 1960 yıllarında, Samsung, sigorta ve tekstil sektörlerine de girdi.

2013 yılına geldiğimizde Samsung, geleceğin akıllı televizyonunu CES (Tüketici Elektronik Fuarı)’de tanıttı.

Günümüze gelecek olursak: Samsung pazarlamadaki başarısı ve ürünlerinin güzelliği ile bir çok rakibinden iyi iş çıkarıyor.

Rakiplerinden daha fazla akıllı telefon piyasaya sürüyor ve çok çeşitli elektronik parçaları üretebiliyor. Şirket, Galaxy Note 7’lerinin patlamasıyla ilgili sorunlar yaşasa da toparlanmayı bildi.

Kaynak:

https://www.businessinsider.com/history-of-samsung-2013-2#
Share:

Leave a reply