BültenTeknoloji'den Haberler

Teknolojiden Haberler

Google’ın Live Caption Özelliği Chrome İçin Kullanıma Sunuldu

Google‘ın herhangi bir ses kaydında yer alan konuşmaları yazıya döken uygulaması olarak karşımıza çıkan Live Caption, ilk olarak Google I/0 2019’da sadece Pixel akıllı telefonları için duyuruldu. Sonrasında ise Android ekosisteminde yer alan başka telefonlar için de sunulan Live Caption, XDA Developers‘da yer alan habere göre sessiz sedasız bir şekilde Google’ın internet tarayıcısı olan Chrome‘a geldi.

Chrome için sunulan Live Caption özelliği ile birlikte hem sadece sesli içeriklerde hem de videolardaki konuşmalar gerçek zamanlı bir şekilde yazıya dökülebilecek. Bu özelliği kullanmak için Chrome ayarlarında Erişebilirlik kısmından Canlı Altyazı ayarını açmanız gerekiyor.

Şu an için bu özelliğin sadece İngilizce için kullanılabilir durumda olduğunu da paylaşalım. Özellik aktif edildiğinde ise İngilizce konuşulan herhangi sesli veya videolu içeriği otomatik olarak algılayarak canlı altyazıyı üretmeye başlıyor. Küçük bir pencere olarak karşımıza çıkan canlı altyazı özelliği kısa bir gecikme ile birlikte tüm konuşulanları yazılı bir şekilde kullanıcısına aktarıyor.

Canlı altyazı penceresinin sabit olmadığını ve ekranda istediğiniz noktaya getirebileceğinizi de belirtelim. Live Caption özelliği Chrome’un Mac, Windows, Linux ve Chrome OS versiyonlarında kullanıma sunulmuş durumda. Live Caption özelliği YouTube videolarından tutun da Podcast’lere kadar pek çok içerik için kullanılabiliyor.

Kaynak: https://webrazzi.com/2021/03/18/google-in-live-caption-ozelligi-chrome-icin-kullanima-sunuldu

MeetinVR, ortak çalışmaya dayalı toplantılar uygulamasını Oculus Store’da yayına aldı

MeetinVR, online toplantıların esnekliğini yüz yüze toplantıların etkileşimiyle birleştirerek kişilerin tamamen özelleştirilebilir sanal çalışma alanlarında bir araya gelmesini sağlıyor.

Şu anda Oculus Store’da mevcut halde bulunan yeni uygulama, Oculus Quest ve Quest 2 platformlarında çalıştırılabilir durumda.

MeetinVR’ın çözümü, Oculus Quest 1 ve 2, Pico Neo 2 ve bilgisayar bağlantılı HMD’ler dahil olmak üzere bağımsız VR kulaklıklarda mevcut. MeetinVR, henüz herkesin kendi sanal gerçeklik başlığı olmadığı için kişilerin halihazırda sahip oldukları donanımı kullanarak sanal gerçeklik ortamlarıyla etkileşim kurmasına olanak tanıyan bir masaüstü çözümü sunuyor.

Uygulama, uzamsal ses, iki ve üç boyutlu çizim ile konuşmadan metne not alma gibi VR iş birliği araçlarına sahip. MeetinVR ayrıca sanal olarak el sıkışabilme, 360 medya yayınlama, Microsoft OneDrive entegrasyonu, toplantı yönetimi ve atölye katılımcıları, kolaylaştırıcılar ve moderatörler için bir dizi araç gibi ayırt edici özellikler de sunuyor.

Yalnızca birkaç basit tıklama ile video konferans çözümü aracılığıyla VR dünyasına girmenize olanak tanıyan temel entegrasyonlara sahip MeetinVR’ın şu anda 14 çalışanı bulunuyor.

Kaynak: https://webrazzi.com/2021/03/26/meetinvr-ortak-calismaya-dayali-toplantilar-uygulamasini-yayina-aldi

Share:

Leave a reply