BültenMakaleTeknoloji'den Haberler

Yapay Zeka ile Dijital Pazarlama Dönüşümü

Yapay zekanın uzun süredir gündemde olmasının en büyük nedeni, gelecekte hayatımızın her alanında yer alacak olmasıdır. Günümüzde birçok şirket ve kişi tarafından yardımcı veya farklı amaçlarla kullanılmaktadır.

2018 yılı boyunca şirketlerin pazarlamasında yeni değer katan ve kazanımları büyük oranda arttıran zeka teknolojileri, 2019 yılında da hızlı bir şekilde gelişmeye devam ediyor. Dijital pazarda çok önemli konuma sahip olan yapay zeka teknolojisi, hızla yükselerek pazarlamanın çok farklı alanlarında karşımıza çıkmaktadır. Yapay zekanın tüketicilerle olan etkileşimini pazarlama fırsatlarına dönüştürmesi ve yüksek potansiyele sahip olması dijital pazarlama profesyonellerinin dikkatini fazlasıyla çekmektedir.

Forbes araştırmasına göre, pazarlama kuruluşlarının %84’ü 2018 yılında yapay zeka ve makine öğrenimi teknolojilerini kullanarak müşterilere daha iyi çözümler sundu, başarılı kullanıcı deneyimleri tasarladı ve yatırımlarından da kazançlı sonuçlar elde ettiler. 2019’da pazarlama dünyası için hangi yapay zeka çözümlerinin içeriğini gelin birlikte inceleyelim.

SEO ve Yapay Zeka

Veri analizi ve raporlama gibi günlük SEO görevleri bugün makine öğrenmesi ile çözümlenebiliyor. Bu sayede kelime ve harf kullanımı konusunda daha dikkatli hareket ediyor, böylece arama motoru optimizasyonu için daha verimli sonuçlar elde ediliyor.

Yapay zeka kullanımının 2019’da SEO çalışmalarını nasıl etkilediği konusunu gelecek iki basamakta değerlendirebiliriz.

1. Arama motoru verilerinin artması, Google’ın kullanıcılarına doğru içerikleri sağlama stratejisinin de değişmesini sağladı. Artık anahtar kelime kullanımının önemi geçmiş yıllara oranla çok daha düşük bir seviyeye sahip. Akıllı Google botları bir içeriğin değerli olduğunu, kullanıcıların geçmiş aramalarına ve aradıkları kategoriye göre yapıyor. Bu nedenle oluşturacağınız içeriği SEO için değerlendirirken insanların arama sorgularını derinlemesine toplayabilir, gruplayabilir veya arama türlerini daha anlamlı hale getirebilirsiniz. Böylece oluşturacağınız içeriklerin SEO puanı daha yüksek olacaktır.

2. Her geçen gün mobil telefon kullanımı hızlı bir şekilde artmaya devam etmektedir.  Mobil telefonların daha fazla kullanılıyor olması, yeni alışkanlıkları ve mobil trendleri de beraberinde getiriyor. İnsanlar artık Siri, Alexa ve Google asistanlarını içeriklere ulaşmak için daha fazla kullanıyor ve sesli arama seçeneğini daha fazla tercih ediyor. Bu sebeple oluşturduğunuz içeriklerin yapısını günlük konuşma diline çevirmek SEO tarafından yine daha fazla puan toplamanızı sağlayabilir.

Arama motoru optimizasyonu (SEO) – Adgorithms şirketinin geliştirdiği Albert isimli yapay zeka teklif verme, entegrasyon ve yönetimi tek başına yapabiliyor.

Web sitesi tasarımı – Grid.io’nun Molly’si çok kısa bir zamanda ve 100 doların altında bir fiyata web sitesi tasarlıyor.

Market Brew – SEO sıralamanızı tahmin ediyor. Artık daha da fazlası geliyor.

Yapay zekanın veri arama ve öğrenme konusunda çok başarılı olduğunu biliyoruz. Bundan yola çıkarak pazarlamanın birçok adımının yapay zeka tarafından yapılacağını tahmin etmek çok zor değil. Bunların içinde:

  • Pazar araştırması ve müşteriyi anlama: İnternet üzerinden araştırma yapmak, yapılmış olan tüm araştırmaları bulup değerlendirmek, sosyal medyadaki konuşma ve yorumlarının bulunduğu büyük veri tabanlarını gözden geçirerek anlamsız verileri anlamlı hale getirmek ve sonuçları yorumlamak artık yapay zeka sayesinde kolaylaşmaktadır.
  • Segmentasyon ve hedefleme: Segmentasyonun, karmaşık verilerin içinde belli örgüleri görebilmeyi gerektirdiğini biliyoruz. Yapay zeka çok boyutlu cluster analizi ve korelasyon gibi matematiksel modellerle segmentasyon yapmayı başarabilmektedir.  Yapay zeka en iyi segmentasyonu yaptıktan sonra, kullanıcı bu arındırılmış veriler içinden hedef kitleyi çok kısa bir sürede belirlebilmektedir.  
  • Teklif yönetimi: Yapay zeka sadece her bir segment için değil her bir müşteri için en iyi teklifi saliseler içinde bulup sunma becerisine sahiptir. Örneğin, bir kredi kartı müşterisinin tüm geçmiş işlemlerini dikkate alıp o müşteriye özel teklifler sunabilmektedir.Yapay zekanın veri arama ve öğrenme konusunda çok başarılı olduğunu biliyoruz. Bundan yola çıkarak pazarlamanın birçok adımının yapay zeka tarafından yapılacağını tahmin etmek çok zor değil. Bunların içinde:

Satış ortaklığı pazarlaması (Affiliate Marketing)

Türkçe karşılığı satış ortaklığı sistemi olarak bilinen  “Affiliate Marketing” sisteminin amacı, firma veya kişilere ait ürünlerin satışı üzerinden gelir elde etmektir. Bu alanda çok fazla seçenek bulunduğu için çoğunlukla ürün tercihi konusunda pazarlamacılar zorluk yaşayabilmektedir. Bu nedenle yapay zeka teknolojilerinden faydalanarak hem müşteri ihtiyacı potansiyeli belirlenebilmekte hem de müşteri ihtiyaçları doğrultusunda en avantajlı ürünleri keşfetme fırsatını yakalanabilmektedir.

Affiliate marketing için belirlenen iki önemli performans analizi ve yeni kitle etkileşimidir.

1. Performans analizi: Bir pazarlamacının her konuyu bildiği düşünülemez. Bu nedenle pazarlamacılar birçok farklı konu hakkında bilgi sahibi olabilmek için farklı araçlar kullanır. Yapay zeka bu noktada pazarlamacılar için en doğru çözüm ortağı olabilir ve onlara en iyi ortakları seçmeleri için seçecekleri ortağa ait tüm kampanyaları analiz ederek, başarılı bir şekilde performansını değerlendirebilir.

2. Yeni kitle etkileşimi: İster B2B olsun ister B2C, yeni bir hedef kitleye ulaşmak her pazarlamacı için zordur. Ancak yapay zeka sizin için bu işlemi yapabilir ve mevcut ürünleriniz veya hizmetleriniz için en uyumlu müşterileri sizin için keşfedebilir. Bunun için tek yapmanız gereken doğru pazarlama araçlarını kullanmaktır.

Sonuç olarak, yapay zeka teknolojileri, her geçen gün daha fazla gelişerek üretici ve tüketiciyi daha da yakınlaştırmaktadır. Hem tüketiciler ürünleri daha iyi tanıyabilmekte hem de üreticiler müşteri hedeflerine daha sağlıklı ulaşabilmektedir. Bu çok yönlü faydadan yola çıkarak, yapay zeka kullanımının KOBİ’ler için üretim ve pazarlama dünyasını çok farklı boyutlara taşıyacağı açıktır.

Ahmet Baysal – Yeni Nesil Sistem Geliştirme Uzman Yardımcısı
CGS Center
Share:

Leave a reply