BültenPiyasadan Haberler

Piyasadan Haberler

Euro Bölgesi’nde yatırımcı güveni toparlandı

Sentix tarafından açıklanan rapora göre bir önceki ay -38,3 puan seviyesinde bulunan yatırımcı güven endeksi kasım ayında -30,9 puana çıktı. Analistler endeksin -35 puan seviyesinde geleceğini düşünüyordu.

Cari endeks -35,5 puandan -29,5 puana yükseldi.,

Yatırımcı beklenti endeksi ise -41 puandan -32,3 puana çıktı ve haziran ayından bu yana en yüksek seviyeye geldi.

Euro Bölgesi’nin en büyük ekonomisi olan Almanya’da durum bölge geneline paralel bir seyir izledi. Sentix yatırımcı güven endeksi üst üste dört aylık düşüşün ardından toparlandı ve -37,4 puandan -30 puana çıktı.

 

Elon Musk artık dünyanın en zengini değil

Musk, Tesla hisselerinin yüzde 14’üne sahip. Forbes ve Bloomberg’e göre, artık dünyanın en zengini, Fransa merkezli lüks tüketim ürünleri firması LVMH’nin CEO’su Bernard Arnault. Forbes’a göre Musk’ın kişisel serveti 178 milyar dolar. Arnault’unkiyse 188 milyar dolar.

Güney Afrika doğumlu iş adamının aylar süren pazarlıklar ve belirsizlikler sonucu Ekim ayında Twitter’ı 44 milyar dolara satın alması ve ardından yaşananlar, uluslararası basında tartışılmaya devam ediyor.

Tesla’nın hisse fiyatlarındaki düşüşte, Twitter’ın satın alım sürecinde yaşananların da etkisi olabileceği düşünülüyor.

ABD’de haftalık çelik üretimi düştü

ABD Demir ve Çelik Enstitüsü’nün (AISI) açıkladığı verilere göre ham çelik üretimi 5 Kasım ile sona eren haftada bir önceki haftaya göre yüzde 1,4 azalarak 1 milyon 640 bin ton oldu. Üretim geçen yılın aynı ayına göre yüzde 10,3 geriledi.

Çelik üreticileri söz konusu haftada yüzde 73,5 kapasite ile çalıştı.

Yılbaşından bu yana üretim geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4,8 düşüşle 76 milyon 347 bin ton olarak belirlendi. Çelik üreticilerinin kapasite kullanım oranı bu dönemde yüzde 78,9 olarak gerçekleşti.

Share:

Leave a reply