Bülten

Wassily Leontief’i Tanıyalım

tech6

 Wassily Leontief

  Wassily Leontief 5 Ağustos 1906’da Münih Almanya‘da doğmuştur (ama Nobel Ödülü sunumunda doğumu 1906 Sankt-Peterburg Rusya olarak verilmiştir.) Babası bir iktisat profesörü idi. Annesi ise Odesa‘dan gelme zengin bir Yahudi asıllıydı. Leontief 1921’de 15 yaşındayken Sankt-Peterburg Devlet Üniversitesi‘ne girdi ve Masters diplomasına eşit bir dereceyi 19 yaşında 1923’te aldı. Leontief Menşevikleri tutmaktaydı ve konuşma hürriyeti ve akademik otonomi için kampanyaya katılmıştı ve bu nedenle Çeka tarafından birkaç defa tutuklanıp soruşturmaya hedef olmuştu. Çeka yetkilileri Leontief’in bir sarkom tümörü olması ile teşhis edilip fazla yaşamayacağını zannettikleri için onun 1925’te Sovyet Rusya’dan ayrılmasına izin verdiler; bu teşhisin sonradan yanlış olduğu ortaya çıktı.

   Leontief akademik eğitimine Berlin Humboldt Üniversitesi‘nde iktisat bölümünde devam etti ve 1928’de “İktisatta Devri Akımlar” adı ile Werner Sombart‘ın tez hocalığı altında hazırladığı tez ile doktora derecesi aldı. 1927-1930 döneminde Leontief Kiel Üniversitesi‘nin ünlü “Kiel Dünya Ekonomisi Enstitüsü”unde çalıştı. Çalışma konusu arz ve talep eğrilerinin istatistiksel olarak türetilmesiydi.

   1929’da Çin‘i ziyarete giderek demir yolları bakanlığında danışmanlık da yaptı. 1927-1930 döneminde Leontief Kiel Üniversitesi‘nin ünlü “Kiel Dünya Ekonomisi Enstitüsü”unde çalıştı. Çalışma konusu arz ve talep eğrilerinin istatistiksel olarak türetilmesiydi. 1929’da Çin‘i ziyarete giderek demir yolları bakanlığında danışmanlık da yaptı. Leontief 1931’de Amerika Birleşik Devletleri‘ne geçti ve “NBER – National Bureau of Economic Research (İktisat Araştırmaları için Millî Büro)”da danışmanlık yaptı. 1932’de bir Amerikan şair olan Estelle Marks ile evlendi ve bir çocukları oldu.

   II. Dünya Savaşı sırasında Leontief ABD’de o zaman istihbarat kurumu olan Stratejik Servisler Ofisi‘nde danışman olarak hizmet yaptı. Leontief, 1932’de Harvard Üniversitesi‘ne iktisat bölümünde akademik göreve başladı ve 1946’da o üniversiteye İktisat Profesörü olarak atandı. Harvard’da profesör iken 1941’de Amerikan ekonomisi için bir girdi-çıktı tablosu hazırladı. 1949 yılında o zaman Harvard’da bulunan çok ilkel olan kompüter sistemini kullanarak ABD İşçi İstatistikleri Bürosu’nun sağladığı verileri kullanarak ABD ekonomisinin 500 sektörünün bir ekonomik modelini hazırladı.

   Leontief bu 500 sektörün her biri için verilere dayanarak ve kompüter kullanarak birer doğrusal denklem modeli hazırladı ve “Harvard Mark II” adlı komputeri kullanarak bu 500 doğrusal denklemden oluşan sistemin doğrusal çözümünü buldu. Bu iktisatta matematiksel modellemede temelden kompüter kullanarak çözüm çıkarmanın ilk pratik örneği oldu. Leontief 1948’de “Harvard Ekonomik Araştırma Projesi”‘ni kurdu ve bu proje grubunun başkanlığını 1973’e kadar yüklendi. 1965’ten itibaren de ilmi “Harvard Şociety of Fellows (Harvard Akademik Üyeler Derneği)” başkanlığını yapmıştır. 1973’te girdi-çıktı tabloları ve bunlar hakkındaki teorileri geliştirmesi dolayısıyla kendisine Nobel Ekonomi ödülü verildi. 1975’te Leontief New York Üniversitesi‘ne geçti ve orada “Economik Analiz Enstitüsü”nü kurdu ve bu araştırma enstitüsünün direktörlüğünü yaptı. Bu üniversiteden 1991’de emekli oldu. Fakat emertius profesör olarak aynı üniversitede 90 yaşlarına kadar dersler vermeye devam etti. Leontief 5 Şubat 1999’da 93 yaşındayken New York‘ta öldü.

 

Share:

Leave a reply