BültenTeknoloji'den Haberler

Teknoloji’den Haberler

tech3

Tuz Gölü büyüklüğünde buzdağı Antarktika kıtasından ayrıldı…

 Alanı yaklaşık bin 500 kilometrekare olan buzdağının kopuşu, iki yıldaki ikinci büyük kopma olarak kayıtlara geçti. Kopan buz parçasının yılda 2 kilometre hızla Weddell Denizi’ne doğru ilerlediği tespit edildi.Buz sahanlığı, okyanus üzerinde yüzen buz tabakalarının uzantılarına deniliyor. Bu sahanlıklar iç kesimlerdeki buz tabakasının tutulmasında önemli bir rol oynuyorlar. Buz sahanlıklarının çökmesi iç buzların okyanusa daha hızlı karışmasına neden oluyor, bu da deniz seviyesinin yükselmesine yol açıyor. ABD Ulusal Buz Ajansı kopan buzu takip ediyor. Ajans bir süre sonra buz parçasına bir isim verecek.

Derin uzaydaki “fırtınalar” yeni dünyalara açılan kapı olabilir…

   Genç yıldızlar kaosla çevrilidir: Gaz, toz ve buz bulutları protogezegen diski denilen bir diskte döner ve yerçekimi bu malzemeyi birbirine bağladığında, gezegenler doğar. Uzak güneş sistemlerinde yeni gezegenler oluştuğunda, çevredeki tozda ‘kasırgalar’ ve ‘girdaplar’ oluştururlar, bu da gökbilimcileri doğrudan onlara yönlendirebilir.

   Şili’deki Atacama Büyük Milimetre/milimetre-altı Dizisi (ALMA) adlı teleskobu kullanan araştırmacılar, uzak yıldız sistemlerindeki “kasırga” ve “girdapları” inceleyerek ötegezegenleri de ölçümlemeyi başardı. Araştırma ekibinden Roman Rafikov, “Yıldızlarından uzakta yer alan küçük gezegenleri doğrudan incelemek son derece zor.

   Bu, bir deniz fenerinin önündeki ateş böceğini görmeye çalışmak gibi. Gezegenlere dair bilgi edinmek için farklı yöntemlere ihtiyacımız var” diye konuştu. Girdapların oluşumu için belirli bir süre ve kütle gerekiyor. Dolayısıyla girdapların özelliklerini incelemek, onları oluşturan ötegezegenin yaşının ve kütlesinin tahmin edilebilmesini sağlıyor. Rafikov, geliştirdikleri bu yeni yöntemle ilgili “Bu sistemlerdeki gezegenlerin özellikleri ve oluşum yollarına dair bilgi dağarcığımızı geliştirmek için bu yöntemi başka yollarla birleştirebiliriz” dedi.

Share:

Leave a reply