BültenTeknoloji'den HaberlerUncategorized

Teknolojiden Haberler

Çinli bilim insanları daha az nitrojen gübresiyle yetişebilen pirinç üretmeyi başardı

Pirinç, binlerce yıldır insanoğlunun en önemli besin kaynaklarından biri. Bu gıdayı en çok pirinç tüketen ülke ise Çin… Ülkede pirinç, 8 bin yıldır üretiliyor. Hatta pirinç üretimi 2020 yılında 210 milyon tona ulaştı. Fakat nüfusu 1 milyar 412 milyon kişiye ulaşan ülkede kaynaklar sınırlı. Dolayısıyla kaynakların daha verimli ve sürdürülebilir olması adına ürün araştırması ve teknolojik inovasyon önemli bir yere sahip.

Bu noktada Çinli bilim insanları daha az nitrojen gübresiyle yetişebilen pirinç üretmeyi başardı. Araştırma, 2019 yılında başladı. Pirinçler, farklı iklim koşullarına sahip Pekin, Hainan ve Zhejiang eyaletinde yetiştirildi. Üç yılın sonunda bu pirinç türünün normal pirinçten yüzde 40 ila yüzde 70 arasında daha verimli olduğu ortaya konuldu.

Nitrojen gübresi, asit oranı düşük, kireçli topraklar için uygun olan gübre olarak tanımlanıyor. İçeriğinde yüzde 21 azot, yüzde 27 kükürt bulunuyor. Bu oran da besinlerin hem azot hem de kükürt ihtiyacını karşılıyor. Gübre, içindeki azot sayesinde fosfor alımına da destek oluyor. Bu bağlamda iyi beslenen ağaçların zararlılara karşı direnci de artıyor.

İlk kez bir şirkete robot CEO atandı

Çin merkezli mobil oyun ve metaverse şirketi NetDragon Websoft, CEO’luk görevine bir robot atayarak bir ilki gerçekleştirdi.

Şirket tarafından 26 Ağustos’ta yapılan açıklamada, yan kuruluşu Fujian NetDragon Websoft’un CEO’luğuna Tang Yu adlı yapay zeka destekli insansı sanal robotun getirildiği duyuruldu.

Robot yönetim kurulu için gerçek zamanlı bir veri merkezi ve analitik aracı olarak kullanılacak.

Tang’ın, işyerinin çalışanlar için adil ve verimli olmasını sağlayacağı da kaydedildi.

Şirketin başkanı Dr. Dejian Liu, “Yapay zekanın, kurumsal yönetimin geleceği olduğuna inanıyoruz” ifadesini kullandı.

“Tang’ı atamamız, işimizi yürütme şeklimizi dönüştürecek ve stratejik büyümemizi yönlendirecek” diyen Liu, robotun kadın olduğuna da özellikle dikkat çekti.

 

https://www.indyturk.com/node/547611/ekonomi%CC%87/i%CC%87lk-kez-bir-%C5%9Firkete-robot-ceo-atand%C4%B1

https://webrazzi.com/2022/08/01/cinli-bilim-insanlari-daha-az-nitrojen-gubresiyle-yetisebilen-pirinc-uretmeyi-basardi/

Share:

Leave a reply