BültenPiyasadan HaberlerUncategorized

Piyasadan Haberler

Yeni IMEI harcı kararı: Yurt dışından getirilen telefonlar için 20 bin TL harç

Yeni bir kararla, yurt dışından yolcu beraberinde getirilen telefonların kullanım izin harcı 20 bin TL’ye yükseltildi. Bu karar, Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı kapsamında 492 Sayılı Harçlar Kanununa bağlı tarifelerde yer alan harç tutarı yüzde 50 artırıldı ve böylece yolcu beraberinde getirilen telefonların düzgün biçimde kullanılabilmesi için gerekli yurt dışı telefon IMEI kullanım kaydı için ücret 20 bin TL oldu.Bu karara kadar, 2023 yılı için geçerli yurt dışı telefon harcı ücreti 6091 TL idi. Bu, önceki harç tutarının yaklaşık üç katı bir artış anlamına geliyor. Bu durum, yurt dışından telefon getirme eğiliminde önemli bir değişikliğe neden olabilir.

teknoblog.com/yeni-telefon-harci-yurt-disindan-getirilen-telefonlar-icin-imei-20-bin-tl/

 

Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararı ile mal ve hizmetlere uygulanan Katma Değer Vergisi’nde (KDV) artış yapıldı.

Katma Değer Vergisi’ne (KDV) artış yapılmasına ilişkin Cumhurbaşkanı kararı, Resmi Gazete’de yayımlandı. Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararına göre; mal ve hizmetlerde uygulanan yüzde 8’li̇k KDV di̇li̇mi̇ yüzde 10’a, yüzde 18’li̇k KDV di̇li̇mi̇ i̇se yüzde 20’ye çikarildi.

Buna göre, sabun, şampuan, deterjan, dezenfektanlar, islak mendi̇l, tuvalet kağidi, kağit havlu, kağit mendi̇l ve peçetede KDV orani yüzde 8’den yüzde 20’ye çikarildi. Özel olarak ayri bi̇r vergi̇ orani beli̇rti̇lmemi̇ş olan ürünlerde KDV orani yüzde 18’den yüzde 20’ye yükselti̇ldi̇. Ayni zamanda otomobi̇llerden KDV, yüzde 18’den yüzde 20’ye yükseldi̇. Böylece yüzde 80 ÖTV’li̇ otomobi̇llerde ki̇ vergi̇ yüzde 112’den yüzde 116’ya çikti. Benzi̇n, tütün, alkol ve elektroni̇k ci̇hazlarin KDV oranlari i̇se yüzde 20 oldu.

 

bloomberght.com/katma-deger-vergisi-nde-artis-yapildi-2334159

 

Ek MTV kararı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi

 

Ek MTV maddesini de içeren yasaya göre, mevcut araç sahipleri ve 31 Aralık 2023’e kadar araç satın alanlar dahil olmak üzere vatandaşlardan bu yıla özgü bir kereye mahsus ek Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) alınacak. Ek MTV, 2023 yılı için uygulanan MTV kadar olacak. Ek MTV, normalde olduğu gibi iki taksit şeklinde alınacak. İlk taksit ağustos ayının sonuna kadar, ikinci taksit ise kasım sonuna kadar ödenecek. 31 Aralık 2023’e kadar yeni bir araç satın alanlar ise ek MTV’si ise bu araçların motorlu taşıtlar vergisi ile birlikte peşin ödeyecek. Mevcut mevzuatta MTV’den muaf tutulan kişilerden ek MTV alınmayacak. Ayrıca, deprem bölgesinde deprem tarihinde kayıtlı taşıtların sahipleri ile deprem nedeniyle yıkılan veya ağır ya da orta hasarlı hale gelen binaların sahipleri ve deprem nedeniyle eşi veya birinci derece kan hısımlarından birini kaybeden kişilerden ek MTV alınmayacak.

 

donanimhaber.com/ek-mtv-karari-resmi-gazete-de-yayimlanarak-yururluge-girdi–165815

 

Türkiye’deki e-ticaret 801 milyar liraya ulaştı

Türkiye E-Ticaret Ekosistemi Raporu’na göre e-ticaret sektörü bir önceki yıla göre yüzde 110 artış göstererek 801 milyar lira satış hacmine ulaştı. Yıllara göre Türkiye’de e-ticaretin 2022’de Gayrisafi Yurt İçi Hasıla’dan (GSYİH) aldığı pay yüzde 6 oldu. Ayrıca e-ticaret işlem sayıları 2020 yılındaki değerinin 2 kat üzerine çıkarak 4.8 milyar adede yükseldi.
iyzico, Dogma Alares ve Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği (ETİD) iş birliğiyle hazırladığı ‘2022 Türkiye E-Ticaret Ekosistemi Raporu’nun sonuçlarını açıkladı. Rapora göre Türkiye’deki e-ticaret hacmi ve işlem sayıları her yıl büyümeye devam ediyor. Halihazırda dünyadaki 18’inci büyük e-ticaret pazarına ev sahipliği yapan Türkiye, yerel ölçekte olduğu kadar uluslararası arenada da etkileyici bir yükseliş trendi içerisinde bulunuyor.

 

bigpara.hurriyet.com.tr/haberler/kobi-haberleri/turkiyedeki-e-ticaret-801-milyar-liraya-ulasti_ID1476595/
Share:

Leave a reply