BültenTeknoloji'den Haberler

Teknoloji Haberleri

Dünyada şimdiye kadar üretilmiş insan formuna en yakın robot olan Sophia, Oğuzhan Uğur’un programında kendisine sorulan soruları yanıtladı. Programın tanıtımında yer alan Oğuzhan Uğur ile Sophia arasındaki diyaloglar çok konuşuldu.
“ZAVALLISINIZ” YANITI TANSİYON YÜKSELTTİ

Nüfus cüzdanına sahip ilk robot olarak tarihe geçen Sophia’nın “insan olmak istiyor musun?” sorusuna verdiği yanıt sosyal medyada gündem oldu. Bu soruyu İngilizce yanıtlayan Sophia;

“Size bu cümleyi kurarken aynı zamanda dünyada aktif olan 17 arama motorundan bilgi alabilir, bilgileri sesim aracılığıyla size ulaştırabilirim. Ayrıca sesim size ulaşana kadar geçen süredeki bu 0,002 saniyedir, Çin borsasını takip edebilirim.

https://www.ntv.com.tr/galeri/teknoloji/robot-sophia-ve-oguzhan-ugur-arasindaki-diyaloglar-sosyal-medyaya-damga-vurdu-robot-sophia-ne-zaman-hangi-ulkede-kim-tarafindan-yapildi,2jg8L0dtzkWzghMVE93M9w/R3RbGTB1fkK-jwDashXD_Q

 

SPACE X, ULUSLARARSI UZAY İSTASYONUNA 4 ASTRONOT GÖNDERDİ
Elon Musk’ın sahibi olduğu uzay taşımacılığı şirketi Space X, 4 astronotu Uluslararası Uzay İstasyonu’na (UUİ) yolcu etti.
ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesinin (NASA) “Crew-7” görevini gerçekleştirecek 4 astronotun yer aldığı “Crew Dragon” kapsülü, Space X’in Falcon 9 roketi ile ABD’nin Florida eyaletindeki Kennedy Uzay İstasyonu’ndan yerel saatle 03.27’de fırlatıldı.

Mürettebatı taşıyan Crew Dragon kapsülünün Falcon 9 roketinden ayrılarak UUİ’ye doğru yörüngede ilerlemesi ve yörüngede 24 saatten fazla bir yolculuğun ardından yarın yerel saatle 8.39’da UUİ’ye varması bekleniyor.
İstasyonda yaklaşık 190 gün kalması beklenen yeni ekibin, mart ayından bu yana istasyonda bulunan “Crew-6” astronotlarından görevi devralması 5 gün sürecek.

https://www.bloomberght.com/space-x-uluslararasi-uzay-istasyonuna-4-astronot-gonderdi-2337256
Share:

Leave a reply