Bülten

Muriel Siebert

Muriel Faye Siebert (12 Eylül 1928 – 24 Ağustos 2013), New York Borsası’nda koltuk sahibi olan ve NYSE’nin üye firmalarından birinin başına geçen ilk kadın olan Amerikalı bir iş kadınıydı. Siebert, 28 Aralık 1967’de borsanın 1.365 erkek üyesinin arasına katıldı. Siebert, Victoria Woodhull’dan önce aracı kurum sahibi olmasına rağmen bazen “finans dünyasının ilk kadını” olarak anılmaktadır.

Siebert, Cleveland, Ohio’da Yahudi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Siebert kariyerine çeşitli aracı kurumlarda çalışarak başladı. 1967 yılında kendi adını taşıyan Muriel Siebert & Co. Inc. şirketini kurdu ve işe kurumlar için araştırma yaparak ve finansal analizler alıp satarak başladı. Aynı yıl New York Borsası’na girmek için başvuruda bulundu. Başvurusuna sponsor olmalarını istediği ilk on yatırımcıdan dokuzu onu reddetti.

NYSE, Siebert’in başvurusunu değerlendirmeden önce yeni bir koşulda ısrar etti. Siebert’in rekor seviyedeki 445.000 $’lık koltuk fiyatından 300.000 $’lık kredi teklif eden bir bankadan mektup almasında ısrar etti. Ancak NYSE onu üyeliğe kabul edene kadar bankalar Siebert’e borç vermeyi taahhüt etmedi. Siebert nihayet 28 Aralık 1967’de üyeliğe seçildi. 1975’te Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu komisyoncu komisyonlarının pazarlık edilebilir olmasına ilk kez izin verdiğinde, iskontocu brokerları şiddetle eleştirdi; iskontocuları ve oranları “düşük top” olarak adlandıran çok sayıda reklam yayınladı. 1977’de New York Eyaleti Bankalar Müfettişi olarak atandı ve eyaletteki tüm bankaları denetleyerek yaklaşık 500 milyar dolarlık düzenleme yaptı. Ülke çapındaki başarısızlıklara rağmen, görev süresi boyunca tek bir banka bile batmadı. Dönemin New York Valisi Hugh Carey’nin kendisini bu göreve atadığını öğrendiğinde Siebert şöyle düşündüğünü hatırlıyor: “Mickie, biliyorsun ki sen üniversite terk birisin. Üniversite terk biri olarak oldukça iyi iş çıkardın!”

Şirketine döndükten kısa bir süre sonra Daniel Patrick Moynihan’ın Senato koltuğu için Cumhuriyetçilerin ön seçiminde adaylığını koydu. Kasım 1982’de Moynihan’a karşı kaybeden Eyalet Meclis Üyesi Florence Sullivan’ın ardından ikinci oldu. 1990’ların ortalarında Siebert & Co. tasfiye halindeki bir mobilya holding şirketi olan J. Michael & Sons ile tersine birleşerek halka açık bir şirket haline geldi. Siebert kendi adını taşıyan firmanın Başkanı olarak kaldı ve finans piyasalarındaki olgular konusunda aranan bir yorumcu olmaya devam etti. 2003 tarihli Risk/Reward belgeselinde kendisiyle röportaj yapıldı.

1990 yılında Siebert Girişimci Hayırseverlik Planı’nı oluşturdu ve bu plan aracılığıyla firmasının yeni menkul kıymetlerin yükleniminden elde ettiği kârın yarısını ihraççıların seçtiği hayır kurumlarıyla paylaştı. Program, yeni menkul kıymet alıcılarına kendi toplumlarındaki hayır kurumlarına yardım etme şansı sunuyor. Bu program aracılığıyla 2006 yılına kadar 5 milyon dolardan fazla bağış yapılmıştır. 1998’de New York Women’s Agenda’nın başkanı olarak görev yaptı. Onun döneminde NYWA “Kadınlar için Finansal Okuryazarlık “ı savunan bir program geliştirdi ve bu program ölümüne kadar devam etti.

New York Ekonomi Kulübü, New York Eyaleti İş Konseyi, Amerika İzcileri Greater New York Konseyi ve Guild Hall Müzesi gibi birçok hayırsever kuruluşun yönetim kurullarında yer almıştır.

Share:

Leave a reply