BültenTeknoloji'den Haberler

Teknolojiden Haberler

Nasa Uzayda 3d Yazıcıdan Organ Üretmeye Hazırlanıyor

Mars’a adım adım yaklaşıyoruz… NASA 3d yazıcı ile çıktı yapacağı yapay organ hazırlıyor. Bu yeni teknoloji, gelecekte astronotlara uzun uzay görevlerinde yardım etmenin yanı sıra şu an Dünya’da organ nakli bekleyen insanlara yapay organ da yapabilecek.

3D yazıcılar teknolojik bir devrimin parçası. Bu devrimi evdeki mutfak aletlerine yedek parça veyahut çocuklara oyuncak yapmak için kullanırken birden bu teknolojinin diğer gezegenlerde hayat kurtarmaya yardım edecek ameliyatları mümkün kılacağını öğreniyoruz.

NASA’nın ilk insanlı Mars görevinin gerçekleşmesi 2030’larda beklenen bir olay. Elon Musk, buna ek olarak 2050’lerde Kızıl Gezegen’de bir milyon insanın ikamet edeceğini söylemişti.

Malum bu gibi söylemler devam ederken Ay ve Mars kolonilerinde gerekli sağlık hizmetleri ve tedaviler de düşünülmek zorunda. Bilim adamları kolları sıvayıp Dünya dışında çok işe yarayabilecek üç boyutlu insan organları ve diğer gerekli tıbbi tedavi yöntemleri üzerinde gece gündüz çalışmaya çoktan başladılar bile NASA bu yıl yaptığı bir duyurusunda altı yıllık bir proje sonucunu açıkladı. Yarışmanın adı “Vascular Tissue Challenge” idi ve amacı “kalın, damarlı insan organ dokusu” üretmekti. Sonuç inanılmazdı, müthiş bir buluşla geldiler: 3D insan karaciğeri dokusu yaptılar. Techshot yöneticilerinden Rich Boling, bu teknoloji ile Dünya üzerinde insanlara nasıl faydalı olunur konusunun altını çizerek bu teknolojinin Dünya dışında bir görev fikriyle başladığını ama Dünya için de önemli bir gelişme olduğunu belirtiyor.

Kaynak : https://www.sondakika.com/haber/haber-nasa-uzayda-3d-yazicidan-organ-uretmeye-14229312/

 

Salgınla Mücadelede Drone Dönemi

Covid-19 vakalarının yeniden görüldüğü Çin’in Guangdong eyaletinde imdada dronelar yetişti. Vakaları tespit etmek için yapılan testler 50 km hız yapan dronelar aracılığıyla merkezlere ulaştırılmakta. Bu sayede testin yapılması, merkeze ulaştırılması ve sonucun açıklanması 45 dakika gibi kısa bir sürede mümkün hale gelmiş oluyor. Cihazlar ayrıca nakliye sürecini devre dışı bıraktığı için biyogüvenlik açısından da tercih ediliyor.

 

Kaynak: https://www.ntv.com.tr/video/teknoloji/salginla-mucadelede-drone-donemitekno-hayat,iGmPjZFQfUecBzDCsxD4lQ

 

Apple, Live Text ile Fotoğrafları Etkileşimli Hale Getiriyor

Optik Karakter Tanıma (OCR) teknolojisinden yararlanan Live Text ile artık fotoğraflarda yer alan metinler, kopyala – yapıştır ile farklı uygulamalara ve notlara eklenebilecek. Örneğin, çektiğiniz bir fotoğrafta yer alan restoranın tabelasına dokunarak, metni kopyalayabilecek ve internette aratabileceksiniz.

Aynı şekilde tabelada görünen telefon numarasını kopyalayarak, restoranı aramanız da mümkün hale geliyor. Öğrencilerin, tahtanın fotoğrafını çekerek kolayca not alabilecek olmaları da uygulamanın bir diğer avantajı.

Kaynak : https://webrazzi.com/2021/06/07/apple-live-text-ile-fotograflari-etkilesimli-hale-getiriyor//

Share:

Leave a reply