Aile ŞirketleriAraştırma ve RöportajlarBültenHikayeler

Gaziantep’te Bir Başarı Hikayesi: Ansa Ambalaj

Bültenimizin bu sayısında ANSA Ambalaj’a yer verdik ve 40 yıllık başarılı beraberliğin sırrını birbiriyle kan bağı olmayan kurucu ortaklar Sayın Nedim Ertürk, Ahmet Bozoğlu, Ali Kimya ve Mustafa Dalgıç’a sorduk.

ANSA, 7.150 m2 ‘si açık,12.850 m2 ‘si kapalı olmak üzere toplam 20.000 m2 alanda fibrilize iplik ve sentetik çuval üretimi gerçekleştirmektedir.

Kuruluşundan bu yana değişmeyen ticari prensipleri ile bulunduğu sektör içerisinde her zaman yeri olan ANSA, deneyimli kadrosu ve kaliteden ödün vermeyen hizmet anlayışıyla, sektöründeki örnek firmalardan biridir.

CGS Center, ANSA Ambalaj ile aile anayasası çalışmasını tamamlamış olup, kurumsallaşma ve kurumsal yönetim çalışmaları devam etmektedir.

Ansa’nın çok değerli dört ortağı Nedim Ertürk, Ahmet Bozoğlu, Ali Kimya ve Mustafa Dalgıç, 40 yıla yakın bir süredir uyum içinde çalışmaktadırlar. Bu vesileyle sektörde kalıcı bir yer edinerek büyümeyi başarmanın, şimdi de sağlıklı bir yapı kurarak firmalarını 2. Nesillere devretmeye hazırlanmanın sırlarını bizlerle paylaştılar.

“Her şeyin kayıt altına alınması da çok önemlidir.”

CGS Center: Şirkette ortak, ortaklıkta nelere dikkat etmek gerekiyor?

Nedim Ertürk

Şirket ortaklığını iyi yürütmenin en büyük sırrı paylaşmaktır. Ortada bir değer var bu değeri paylaşmaktır. Bizde bunun sırrı temel ögelerde herkesin buna uyması dürüstlük çalışma ve eşitliktir.
Bizim şirketimizde herşey eşitlik üstüne kurulmuştur; paylarda eşitlik, çalışmada eşitlik, sermayede eşitlik vardır. İşin aslı dürüstlüktür. Bizde bu dürüstlük yıllarca değişmemiştir.

Mustafa Dalgıç

Bu noktada, her şeyin kayıt altına alınması da çok önemlidir. Kayıtlarda disiplin çok önemlidir, alınan her şey mutlaka kayda girer, hesap iyi tutulunca ve herkes birbirinin hakkına riayet edince sıkıntı yaşanmaz. Koordineli olmak çok önemli. Ortaklar cebini teslim ediyor, bu büyük bir sorumluluktur.

“Şirket ortaklığını iyi yürütmenin en büyük sırrı paylaşmaktır.”

Ahmet Bozoğlu

Bu işin temelinde güven, eşitlik ve empati yapmak var. Kendini karşıdakinin yerine koymak, kendine reva görmediğini ortaklarına görmemek. Ben onun yerinde olsam nasıl yapardım diye düşünmek önemli. Herkes yeteneği, gücü kadar işin ucundan tutar. Sen çok yaptın, ben az yaptım durumu bizde hiç olmadı. Bizde önemli olan şahsi menfaatten ziyade şirketin menfaatidir. Temel felsefemiz, ANSA büyük olursa bizler de büyük oluruz.

Bazı insan ortaklığı kabul etmez, Ben karar alayım ister. Ortak olmak isteyen kişi çok azdır. Hem sermaye hem karar olarak kollektif çalışmak isteyen insan çok azdır. Çoğu insanlar her şeye tek sahip olmak ister.

Nedim Ertürk

ANSA’nın sektörde başarılı olmasının en büyük sırrı sektörde herkesle aramızın çok iyi olmasıdır. Çünkü rakiplerimizin ayağına basmayız. Onların müşterisine gitmeyiz, bile bile kimsenin müşterisine fiyat vermeyiz. Sektördeki en büyük firma değiliz ama en eski firmayız, Ahmet Bey’in birlik başkanı olmasının sebebi, bizim bu tavrımız, yarattığımız güven ve iyi ilişkilerdir.

“Bizde önemli olan şahsi menfaatten ziyade şirketin menfaatidir.”

CGS Center

Ansa olarak aile anayasası, kurumsallaşma çalışmaları yapmak için meşakkatli bir yola çıktınız, ikinci kuşaklara geçişte bu yolu neden seçtiniz? Böyle bir çalışma yapmaya nasıl karar verdiniz?

Ahmet Bozoğlu

Şirket büyüyecekse, bizim enerjimiz azalıyor, yeni neslin devam etmesi lazım. Yeni neslin de yeteneklerini geliştirmesi ve yetişmesi lazım. Gençler de zamanında ANSA’ya adım atarlarsa, işi kavrarlar, bizler de gönül rahatlığıyla işi onlara teslim ederiz. Şimdiden bu işe başlamak lazım. Ansa büyüyecekse onların sırtında büyümesi lazım. Biz gidince Ansa‘ya ne olacak dememek için bu çalışmalar lazım. Tabi ki profesyonel çalışanlarımız artacak, ancak ikinci kuşaklar da içeride olursa gönül rahat olur.

Ali Kimya

Aslında baştan beri istediğimiz buydu. Yaşlanıyoruz. Çocuklarımıza bir şeyler bırakmak için çalıştık. Şimdi şirkete geldiler. Onlara şirketi emanet etmek için çalışıyoruz. Geleceğimiz Ansa diyebilmeliler. Ansa çocuklarımızın umudu oldu. Onlara iyi bir şirket bırakıp gitmek istiyoruz. Çocuklarımızın da Ansa’nın değerini anlaması burada çalışmayı anlamlı bulmaları önemlidir.

“Çocuklarımızın da Ansa’nın değerini anlaması burada çalışmayı anlamlı bulmaları önemlidir..”

CGS Center

İkinci kuşaklar peyderpey şirkette görev almaya devam ediyor. Çocuklara şirketin geneli ile ilgili neler tavsiye ediyorsunuz. Nelere dikkat etmeliler, beklentileriniz, tavsiyeleriniz nelerdir? Değerler olarak neyi miras bırakacaksınız?

Mustafa Dalgıç

Bizleri örnek alsınlar, düzgün çalışsınlar, kollektif çalışsınlar, birbirlerini bilgilendirsinler, ferdi işlerden kaçınsınlar. Ben burada bir ortağım ama diğer ortakların da haklarını korumalıyım desinler.

Mustafa Dalgıç

Bizleri örnek alsınlar, düzgün çalışsınlar, kollektif çalışsınlar, birbirlerini bilgilendirsinler, ferdi işlerden kaçınsınlar. Ben burada bir ortağım ama diğer ortakların da haklarını korumalıyım desinler. Ortaklarının haklarına saygı duysunlar, sadece pay sahibi olduklarını unutmasınlar. Sadece belli bir hisseye sahip olduklarını hep hatırlasınlar, diğerlerinin haklarına sahip çıksınlar, yetkim var yüzde yüzü ben yönetiyorum diye düşünürlerse yanlışa düşerler. Hep çok iyi elemanlarla çalışsınlar, hep iyi eleman bulsunlar, arkalarını döndükleri zaman işler yürüsün, çalışmayan insanlarla yollarını ayırsınlar, düzgün ilişkiler kursunlar. Yakından ve akrabadan eleman almamaya özen göstersinler.

Nedim Ertürk

Personele iyi davranmaları gerekir. Vasıfsız işçi bile olsa, o kişiye insan olarak değer vermemiz gerekiyor. Ben çalışanlarımdan sadece iş isteyebilirim, işi tarif ederim ve yapmasını beklerim. Yapmazsa bağırıp çağıramam, hukuki yöntem ne ise onu yaparım. Çalışanı işten bile çıkarsanız, siz haklıysanız o bunu o an bilemese de siz doğruyu yaptığınızda bir gün mutlaka hakkınızı teslim edecektir. Yanınızda çalışana insan olarak değer vermeniz gerekiyor.

“Hep çok iyi elemanlarla çalışsınlar, hep iyi eleman bulsunlar, arkalarını döndükleri zaman işler yürüsün, çalışmayan insanlarla yollarını ayırsınlar, düzgün ilişkiler kursunlar.”

40 yıllık ortaklığın ve başarılarının sırrını büyük bir açıkyüreklilikle bizimle paylaşan ANSA kurucu ortaklarına teşekkür ederiz. Bu görüşlerin yeni kurulan ortaklıklara ışık tutacağına inanıyoruz.

Share:

Leave a reply