BültenTeknoloji'den Haberler

Alibaba, Kendi Tasarladığı Yapay Zeka Çipini Duyurdu

Alibaba, yapay zeka içeren çip sektörüne hızlı bir giriş yapmıştı. Hanguang 800 isimli yapay zeka çipini de geçtiğimiz çarşamba günü duyurdu. Bu çip kendi kendine öğrenebilme, çıkarımlar yapma ve kendini geliştirme gibi özellikleri barındıran bir sinir işleme birimine (NPU) sahip. Şirket, bu çipin enerji verimliliği yüksek oranda artıracağını iddia ediyor. GPU ve CPU’lar ile karşılaştırıldığında onların donanımının 10’da 1’ine ihtiyaç duyan bu çiplerin, enerji tüketimini de %50 oranında azaltacağını belirten şirket, aynı zamanda gecikmelerin de yarı yarıya azalacağını söylüyor.

Hanguang 800 şu anda şirket tarafından kullanılıyor. Ürün arama, otomatik çeviri ve kişiselleştirilmiş önerilerde kullanılan çipin, 5 dakika içerisinde saatler sürecek olan görsel arama motoruyla yapılan işleri yapabiliyor. Bu da iş yükünün ciddi oranlarda azalması demek oluyor.

Alibaba, sadece e-ticaret sektörüne odaklanmayıp aynı zamanda bulut bilişim sektöründe de iş yaparak alanını genişletiyor. Geçtiğimiz çeyrek yıl raporuna göre ise şirketin 1,13 miyon dolar kâr ettiği görülüyor.

Kaynak: webtekno.com

Share:

Leave a reply