BültenMakale

Aile Ofisleri ve Artan Önemi

Neden bir aile ofisi kurulmalı?

Karmaşık Finansal İhtiyaçlar

Ailelerin servetlerini yönetmek bazı durumlarda zaman alıcı ve zor olabilir ve bu nedenle harici bir paydaş süreci kolaylaştırabilir. Çünkü, bazı ailelerin finansal ihtiyaçları son derece karmaşık olabilir, bu yüzden aile ofislerinin farklı hizmetler sunduğu bir model ile önemli bir değer sağlanabilir.

Genel Bakış Kazanma

Aile ofisleri, ailelerin yasal destek ve servet yönetimi hizmetleri aracılığıyla varlıklarından en iyi şekilde yararlanmalarına ve servetlerini korumalarına yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Aileler birden fazla profesyonel paydaşla çalıştıklarında, genellikle birbirleri ile ilişkisiz faaliyetler arada göz ardı edilebilir. Bu nedenle bir aile ofisi ile çalışmak gözetim sağlayabilir.

Özel Destek

Aile ofisleri az sayıda müşteriye odaklanır ve gelirlerini ailelerden sağlar. Sonuç olarak, yüksek kaliteli hizmet ve destek sunmak için teşvik edilirler. Birçok finansal danışmanlık firması danışmanlara istikrarlı bir maaş ve komisyon sağlar, bu da hizmet bedelinin aynı olmadığı anlamına gelebilir.

Güvene Dayalı İlişkiler

Aile ofisleri, aileler ile uzun süreli ilişkiler kurar. Bu kişisel dokunuşlar, aile ofisi danışmanlarının ailenin bir parçası olarak algılanmasına ve servet sahibi aileler için ihtiyaç duyulan güveni yaratır. Bu güven, danışmanların iş ve finansal operasyonları hakkında derin bir fikir edinmeleri ve sonuç olarak daha stratejik rehberlik sağlayabilmeleri açısından çok önemlidir.

Aile Ofisleri Hangi Hizmetleri Vermektedir?

Aile ofisleri genellikle finansal yönetim, stratejik planlama, idari destek ve danışmanlık hizmetleri faaliyetlerinde hizmet sağlar. Bu alan adlarının her biri ailenin servetinin etkin ve verimli yönetimi için çok önemlidir.

Finansman Yönetimi

Yatırım yönetimi, raporlama, servet transferlerini yönetme ve yaşam tarzı yönetimi, aile ofislerinde finansal yönetimin temelini oluşturur.

Stratejik Planlama

Servet sahibi aileler için stratejik planlamayı desteklemek adına, aile ofisleri iş danışmanlığı, stratejik emlak planlaması, halefiyet planlaması ve eğitim planlaması sunmalıdır.

*İdari İşler Destek Personeli

Finansal yönetim aile ofislerinin birincil işlevi olsa da, diğer hizmet sağlayıcılarla yazışmaların yanı sıra sosyal sorumluluk projelerinin yönetimi de aile ofislerinin üstlendikleri rolün büyük bir kısmını oluşturur.

İşletmecilik Danışma Hizmetleri

Diğer faaliyet alanlarına ek olarak, aile ofislerinin risk yönetimi konusunda desteğin yanı sıra vergi, yasal uyum gibi tavsiyeler sağladığı danışmanlık hizmetlerini de verir.

Aile ofisi kurmak için dört neden

1.Sürdürülebilir Aile İçi İletişimin sağlanması

2.Güncel Kalma

3.İtibar yönetimi

4.Güncel iletişim araçlarını benimseme

1.Sürdürülebilir Aile İçi İletişimin Sağlanması

Bir ailenin ortak geçmişi iletişim için bir araç olsa da, aynı zamanda bir engel de olabilir. Bir aile ofisinin önemli bir avantajı, bir aile için organizasyon ve yapı sağlayabilen harici bir kurum olmasıdır.

Bir aile ofisi kurarken, herkesin aynı sayfada olduğundan emin olmak için iletişim hatlarını açık tutun. Daha fazla paydaşın dahil olmasıyla, yönetim kurulu üyeleri, hissedarlar, aile üyeleri gibi farklı çevreler için iletişim süreçlerinin yapılandırılması ve organize edilmesi daha önemli hale gelir.

2.Güncel Kalma

Aile ofisleri öncelikle aile servetini korumakla ilgilenirken, yeni büyüme alanlarına yapılan yatırımlarla bu zenginliği en üst düzeye çıkarmak içinde çalışır.

İşletmenin güncel kalmasını sağlamak için aile işletmelerinde son gelişmeleri izlemek çok önemlidir. Gelecek nesiller için doğal olarak alan yaratan uyarlanabilir bir yapı oluşturarak uzun ömürlülüğün yaratılması gerekir. Bu sebeple, işletmenizi etkileyebilecek alanlar düzenli olarak taranmalıdır

3.İtibar Yönetimi

İtibar yönetimi, bir ailenin ve işletmenin dışarıdan nasıl görünmek istediğine bakar. Eğer duyulmak istediğiniz hikayeyi ortaya koymazsanız, medyanın sizin için kendine göre hikaye yazması muhtemeldir ve bunun nasıl sonuçlanacağını biliyoruz.

Konumlandırma söz konusu olduğunda hikaye anlatımı da önemlidir. Açık bir hikaye, halkın zihninde net bir konum oluşturur ve bu da bir şirketin karlı kalmak için gereken personeli, ortakları ve yatırım fırsatlarını çekmesine yardımcı olur.

4.Güncel İletişim Araçlarını Benimseme

Basınla iyi ilişkiler için uzun bir yol katetmek gerekiyor, ancak yeni atamaları ve yıllık kazançları duyuran hissedarlar veya basın bültenlerini gönderme günleri geride kaldı.

Bugün bunun püf noktası, tüm dış kanalların birlikte çalışarak tasvir etmek istediğiniz resmin çizilmesini sağlamaktır. İş açısından bakıldığında, bir sosyal medya(özellikle Linkedin) profili önemlidir ve bu kanalı mükemmel bir şekilde kullanan aile ofisleri vardır.

Devamı…. (Aralık 2021)

Kaynakça:

The Wall Street Journal/UBS/Campden Wealth Global Family Office Report 2016

İlhami Akkum, PMP – “Türk aile şirketleri mutsuz”

https://andsimple.co/guides/guide-to-family-offices/

Share:

Leave a reply