Kitaplar

Farklı Olan Değil Ayn(a) Olan Kazanır

Doktora ve yüksek lisans çalışmaları genelde kitaplık raflarında veya kitaplıkların elektronik arşivlerinde kalıyor; topluma ve geniş kitlelere duyurulamıyor; dolayısıyla, yıllar süren emeklerle hazırlanan bu çalışmalardan beklenen yarar sağlanamıyor.

Bu düşünceden yola çıkarak, ODTÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde Yılın Tezi olarak seçilen çalışmalardan ikisinin yayınlanarak ayrıca ödüllendirilmeleri ve üniversite topluluğundan daha geniş bir okuyucu kitlesine ulaştırılmaları amaçlanmıştır.

ODTÜ 2012 Yılın Doktora Tezi ödülünün sahibi Yrd. Doç. Dr. Aslı Göncü, aynı zamanda ODTÜ Kalbiye Tansel 2012 Yayın Ödülü kapsamında, çalışmasının ODTÜ Yayıncılık eliyle yayınlanması hakkında da kazanmıştır. Kalbiye Tansel (doğumu, 1915, İstanbul ölümü, 2001, Ankara) İstanbul, Amasya, Konya ve Ankara gibi kentlerde 35 yıl edebiyat öğretmenliği yaptıktan sonra Ankara’da Çankaya Lisesi’nden emekli olmuştur. ODTÜ Kalbiye Tansel Yayın Ödülü, edebiyat öğretmeni Kalbiye Tansel’in anısını yaşatmak amacıyla konmuştur.

 

Share:

Leave a reply