BültenTeknoloji'den Haberler

Teknolojiden Haberler

Bilgisayar başında çalışanların duruşunu düzelten uygulama: Zen

Kamera üzerinden kullanıcısını devamlı olarak izleyen Zen, doğru duruş pozisyonunu bozduğunuz anlarda sizi uyararak doğru pozisyona

 gelmenizi sağlıyor.  Bilgisayar başında çalışan kişilerin en büyük sorunlarından olan duruş (Postür) bozuklukları ortadan kaldırmak için geliştirilen bir uygulama olarak karşımıza çıkan Zen, bilgisayarınızın kamerasını kullanarak daha doğru bir şekilde durmanıza olanak sağlıyor. Uygulamayı açtığınızda karşınızı masa başında çalışan bir insan görseli çıkıyor. Bu görsel sizleri yani kullanıcıları temsil ediyor. Duruşunuzu bozduğunuzda uygulama içinde yer alan insan görseli de duruşunu bozarak ve arka planını kırmızı yaparak gerçek zamanlı olarak sizi uyarıyor. Duruşunuzu düzelttiğinizde ise ekran tekrar ana rengi olan maviye dönüyor. Uygulama bağınızı öne, arkaya, sağa ve sola eğildiğinde kullanıcısını uyarıyor. Kısacası bu uyarıları takip ederek doğru duruş pozisyonunu her zaman koruyabilirsiniz. Uygulamanın saat ayarlı olarak kullanılabildiğini de ekleyelim. Uygulama içinden dilediğiniz saat aralığını seçerek uygulamanın belirlediğiniz süre boyunca çalışmasını sağlayabilirsiniz.

                                                                                                                                             Kaynak: https://webrazzi.com/2021/08/04/bilgisayar-basinda-calisanlarin-durusunu-duzelten-uygulama-zen

 

Tesla, insansı robotu ‘Tesla Bot’u tanıttı

Tesla AI Day etkinliğinde insanların günlük hayatta yapmakta zorlandığı temel görevleri yerine getirmek amacıyla tasarlanan insansı robotu ‘Tesla Bot’u tanıttı.

 Bu robot insanların günlük hayatta yapmakta zorlandığı temel görevleri yerine getirmek amacıyla tasarlanan bir robot. Musk, insansı robotu “dostça olması ve insanlar için inşa edilmiş bir dünyada gezinmesi amaçlanıyor” diye tanımladı. İlk prototipin gelecek yıl piyasaya çıkmasının beklendiğini sözlerine ekledi. Tehlikeli ve tekrarlayan görevleri insanlar için yapmak üzere geliştirilen robot, yapay zeka tabanlı bir sistemden güç alacak.

Tesla Bot, 172 cm boyunda ve 56 kilo ağırlığında… İnsansı robot, beş parmaktan oluşan iki eli ve iki bacağı olan bir insana benziyor. Ayrıca ortalama bir insanın yürüme hızından biraz daha hızlı olacak şekilde tasarlandı. Saatte 8 km hızla hareket edebilen robot, yaklaşık 21 kilograma kadar yükleri taşıyabilecek. Robot, market alışverişi gibi günlük basit işleri yapabilecek. Tesla otomobillerinde bulunan birçok sensörü ve FSD bilgisayarı da başta olmak üzere birçok teknolojiyi kullanacak.

 

Kayak: https://webrazzi.com/2021/08/20/tesla-insansi-robotu-tesla-bot-u-tanitti/

 

Starlink diğer uydular için bir tehdit olabilir

Starlink’in uzaya çıkan diğer araçlar ve uydularla sürekli olarak yakın temasta olduğu ve bunun oldukça riskli olduğu açıklandı. Eğer SpaceX, diğer uyduları da fırlatırsa, uzay çöpleri ve

 Starlink uyduları, uzay araçlarını tehdit edebilir.Uzayda bulunan çoğu uydu, sürekli olarak hareket ettirilmek zorunda kalıyor. Bunun nedeni ise,

uyduların diğer uzay araçları ve uzay çöplerine çarpmaması. Fakat Starlink’in uydu ağı bu çarpışmaların yaşanma ihtimalini oldukça arttırıyor ve uzay araçlarını tehdit ediyor.

SpaceX’in sahip olduğu bu uydu ağı, uzaya çıkan araçların ve diğer uyduların rotasında bulunabiliyor ve hem Starlink uydularını hem de uzay araçlarını riske atabiliyor. Açıklanan verilere göre Elon Musk’ın uyduları, her hafta neredeyse 1.600 kez uydularla yakın temasa giriyor. Yapılanhesaplamalara göre, Eğer SpaceX diğer 12.000 uydusunu da yörüngeye fırlatırsa, Starlink, uzaydaki yakın temasların ve tehlikelerin %90’lık bir bölümüne neden olacak.

Bu durumda Starlink yüzünden yaşanabilecek çarpışmalar kaçınılmaz olacak. Yerçekimsiz ortamda parçalanan tek bir uydunun parçaları zincirleme olarak bütün uyduları yok edebilir.

 

Kaynak: https://www.webtekno.com/starlink-diger-uzay-araclari-tehdit-olusturuyor-h113733.html

Share:

Leave a reply