BültenDünya'yı Değiştiren Liderler

Tecrübenin Sesi: Giorgio Armani

Giorgio Armani Piacenza, Emilia-Romagna’da doğdu. Tıp eğitimi aldı, ancak 1957 yılında askere çağrılmadan evvel fotoğrafçılıkla uğraşmak için tıbbı bıraktı. Daha sonra La Rinascente, vitrin düzenleyici olarak çalışmaya başlamıştır.

Armani 1961’den 1970’e kadar tanınmış moda evi Nino Cerruti için çalıştığını ve serbest çalışmak için bıraktı.

1974’te ortağı Sergio Galeotti ile beraber erkek giyimi üzerine çalışan Giorgio Armani S.P.A. şirketini kurdu ve 1975 yılında kadın giyimine başladı. Kız kardeşi Rosanna Armani de şirkete katıldı. Galeotti 1985 yılında öldü.

Giorgio Armani, futbol takımı FC Internazionale Milano’nun tanınmış bir taraftarıdır. Hatta alınan haberlere göre 2006 yılında Inter’in yeni başkanı olacağı belirtilmiştir. Halen Olimpia Milano basketbol takımının başkanıdır.

Günümüzde temiz ve kalıplı çizgileri ile tanınır. Uluslararası ününü özellikle Richard Gere’in Amerikan Jigolosu filmindeki rolü ve pek çok diğer Hollywood ünlüsüne yaptığı kıyafetlerle kazandını söylemiştir.

Armani, 2009 yılı itibariyle 60 Giorgio Armani butiği, 11 Collezioni, 122 Emporio Armani, 94 A / X Armani perakende satış ağı, 1 Giorgio Armani Accessori ve 13 farklı Armani mağazası ile 37 farklı ülkeye yayılmıştır.

Kaynak: https://www.biyografi.net.tr

Share:

Leave a reply