BültenHikayeler

Tecrübenin Sesi: Trendyol’un Kurucusu; Demet Mutlu

Trendyol, 2010 yılında çalışmalarına başlanan ve son yıllarda ülkemizde her insanın modaya ulaşmasını kolaylaştıran başarılı bir platform haline geldi. Geldiği son noktaya kadar etkileyici ve ilham verici bir geçmişi var. Şirketin ilk adımları Demet Mutlu Üçok’un kendi evinin salonununda atıldı. Büyük bir çalışma ve özveri ile üç metre masa etrafında dönen çalışma, yaklaşık iki ay sonrasında küçük bir apartman dairesinde devam etti. Çalışmayla beraber önce işler büyüdü sonrasında ise çalışma alanı olan apartman daki daire bir ofise döndü. Demet Üçok, 300 bin dolar sermaye ile beraber Trendyol ismiyle özel alışveriş platformu olarak hayatımıza girdi.

Kariyerinde çok iyi noktada olan Üçok, hayallerinin peşinde korkmadan yürüdü ve istediğini elde etti. Hiçbir şey göründüğü kadar basit olmadı, engeller ya da sorunlar çıksa da ortaya bugün milyonlarca aktif kullanıcısı olan dev bir platform çıktı.

Üçok hiçbir şekilde hayallerinden vazgeçmedi. Pes etmedi ya da olumsuzluklara karşı yenildiğini düşünmedi. Bilgisayar bilmediğini söylediği bir röportajında uzun yıllar tekstil işinde çalıştığını da ekliyor. Aynı zamanda tedarikçilik ve toptancılık bilgisi ayrıca geçmişi de vardı. Kendi markasını kurmak istemesi ise onu harekete geçiren en önemli etken oldu. Kendine ve arzularına olan güveni sonucunda herkesin korkabileceği bir şekilde keskin bir yola girdi. Yaşadıkları ve hikayesi ile herkes için özellikle kadınlar için büyük ilham kaynağı olmayı başardı.

Ülkemizde 10 milyondan fazla üyesi bulunan ve moda sektöründe var olan en büyük e-ticaret sitesi olan Trendyol, pazarlama stratejisi ile pek çok kişiye yol gösterici olabilir. Merkezi İstanbul’da olan e-ticaret sitesi, veriye dayanan bir ilişkilendirme modeli ile hareket etti. Bunun için neredeyse tüm reklam yollarını deneyimledi. Elde ettiği analizler sonucunda zekice adımlar atarak ekip, cihaz ve ürettiği kampanyalar ile istediği sonuca ulaşabildi. Veriye dayalı ilişkilendirme ile daha doğru değerlere ulaşabildiler. Yaklaşımları sonucunda ise Trendyol’un uzman ve donanımlı ekibi kısa bir sürede inanılmaz başarılı sonuçlar elde etmeyi başardı.

Trendyol müşterileri için var olduğunu her adımında gösteriyor. Devamlılığını sağladığı aşamada müşteriler için kullanıcı deneyimini önemseyerek ilerliyor. Kullanıcıları ile ulaşılabilir olması da önemli bir tercih nedenidir. Sonuç odaklı ve hızlı bir çalışma ile kullanıcılarının soru ya da sorunlarına çözüm getirmektedirler. Ulaşılabilir olmaları ile sonuç odaklı bir çalışma yürütmek oldukça basit olabiliyor. Kullanıcılar da herhangi bir sorun söz konusu olduğunda çözüme hızlı ulaşan ve ulaşılabilir olan platformlar ile çalışmayı tercih ediyor. Bu durum ile de e-ticaret sitelerine olan güvensizliği yok ediyor ve kullanıcılarının her zaman güvenini kazanmayı biliyor.

2010 yılından bu yana Demet Mutlu kurduğu e-ticaret sitesinin değerini 16,5 milyar dolara kadar çıkarmayı başardı. Aynı zamanda Trendyol’un kurucusu olan Demet Mutlu 2019 yılında Ekonomist Dergisi tarafından Yılın İş İnsanları ödülleri’nde ‘Yılın Kadın Girişimcisi’ olarak seçilmiş ve bugüne kadar iş ünyasında pek çok başarıya imza atmıştır.

Kaynak: https://www.markafikirleri.com/trendyolun-basari-oykusu/

Share:

Leave a reply