BültenUncategorized

Aziz Sancar’ı Tanıyalım

Aziz Sancar, 8 Eylül 1946’da Türkiye’nin Mardin ilinin Savur’da doğdu. babası Abdülkadir Sancar, annesi ise Münevver Sancar’dır. Sancar, çocukluk yıllarını aileleriyle birlikte Savur’da başardı. Babası ilkokul öğretmeni olduğu için küçük yaşta eğitimle tanıştırıldı.

Eğitim hayatı Savur İlkokulu’nda başlayan Sancar, ortaokul ve lise eğitimini Mardin’de tamamladı. Ardından İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne girdi ve 1969’da mezun oldu. Tıp eğitimi sırasında araştırma yapmaya olan ilgi arttı ve doktora eğitimi almak için ABD’ye gitmeye karar verdi.

1971’de Aziz Sancar, North Carolina Üniversitesi’nde doktora notları kabul edildi. Doktora tezi çalışmaları DNA onarımları üzerinde yoğunlaştırılmıştır. Özellikle “nükleotid eksizyon muhafazaları” adı verilen bir mekanizmanın detaylarını inceleyerek. Bu çalışma, DNA kazanımlarının nasıl onarıldığını anlamamız ve kanser gibi yetenekleri anlamak için önemli bir adım oldu.

Doktora eğitimini sağladıktan sonra Sancar, Yale Üniversitesi’nde araştırmalarını sürdürmek üzere doktora sonrası pozisyon aldı. Burada, DNA bakımlarını yetiştirmeye devam etti ve çığıranlar yapmaya devam etti. Sancar, özellikle “fotoliz” adını verdiği bir yöntem kullanarak, DNA işleme sistemini daha ayrıntılı olarak inceleyebildi.

Aziz Sancar’ın bilimsel çalışmaları, DNA hücreleri ve hücre nakli organları nedeniyle dünya çapında büyük takdir kazandı. Çalışmaları, kanser tedavisi ve genetik kullanım üzerinde büyük etki olan temel bilgileri sağlar.

Sancar’ın başarıları, birçok ödül ve onurla taçlandırıldı. 2015 yılında Türk kökenli bilim insanı olarak Nobel Kimya Ödülü’ne layık görüldü. Bu ödül, Aziz Sancar’ın DNA bakımlarını üstlerinde bulunan büyük değerleri ve harcamalarını kullanmak için verildi.

Aziz Sancar, bilimsel ekip yanı sıra Türk-Amerikan ilişkileri ve bilim değerlendirme çözümlerinde aktif bir rol oynadı. Türkiye’deki bilimsel gelişmelerin paylaşılması için çeşitli projelere destek verdi ve Türk bilim insanlarının yetişmesine katkı sağladı.

Bugün, Aziz Sancar hala bilimsel araştırmalarına devam etmektedir. Araştırmaları, DNA bakım ölçütlerinin daha iyi muhafaza edilmesi ve yeni tedavi yöntemlerinin üzerinde durulmaktadır. Sancar, bilime olan tutkusunu ve bilimsel dürtüleri yapma arzusunu her zaman sürdürmektedir.

https://tr.wikipedia.org/wiki/Aziz_Sancar
http://www.tiptarihienstitusu.org/AzizSancar.pdf
https://www.nobelprize.org/prizes/chemistry/2015/summary/

 

Share:

Leave a reply