BültenTeknoloji'den Haberler

Teknoloji’den Haberler

Nissan, Ay keşif aracını tanıttı

Son yıllarda otomotiv sektörü, artık uzay çalışmalarına da el atıyor. Örneğin ABD’li General Motors’un, uzay şirketi Lockheed Martin ile birlikte bir Ay aracı geliştirdiği biliniyor.

Şimdi ise sahneye Japon otomotiv devi Nissan çıktı. Otomobil üreticisi, Japonya Uzay Araştırma Ajansı (JAXA) ile ortaklaşa geliştirdiği Ay taşıtının prototipini görücüye çıkardı.

Nissan’ın elektrikli araçlarda kullanmak üzere geliştirdiği motor kontrol teknolojisinden yararlanan aracın, Ay’ın dalgalı yüzeyinde sorunsuz bir şekilde hareket etmesinin hedeflendiği bildirildi.

Sürücüsüz olarak hareket etmek üzere tasarlanan ve güneş enerjisiyle çalışması beklenen keşif aracının, Ay yüzeyine uyum sağlayan özel tekerleklerle donatıldığı belirtildi.

Nissan’dan yapılan açıklamada, şirketin JAXA ile proje geliştirme sürecine devam edeceği kaydedilirken, aracın kullanıma ne zaman hazır olacağının ise henüz netleşmediği ifade edildi.

Kaynak: https://www.ensonhaber.com/teknoloji/nissan-ay-kesif-aracini-tanitti

Android’de 300 binden fazla indirilen zararlı yazılım

Yüz binlerce Android kullanıcısının, doğrudan Play Store aracılığı ile kötü niyetli bir yazılımı yüklediği ortaya çıktı.

Kişisel veri hırsızlığından dolandırıcılığa kadar pek çok riski bulunan bu durumun çözümü için sayısız çalışma yapılsa da özellikle Android işletim sisteminde yeni zararlı yazılımlar ortaya çıkıyor.

Siber güvenlik araştırmacıları, 300 binden fazla kullanıcının bankacılık truva atları içeren kötü amaçlı Android uygulamalarını doğrudan Google Play Store aracılığı ile indirdiğini ortaya çıkardı.

Programcılar, Google’ın filtrelerini geçmek için her geçen gün yeni teknikler buluyor ve uygulamalarını daha iyi saklamayı başarıyorlar.

Kodlarını mümkün olduğunca kısaltmaya çalışan kötü niyetli kişiler, böylece Google’ın yapay zekasını atlatabiliyor.

Üstelik analizlere göre, bu yazılımlar daha fazla kişiye erişebilmek için bir süre beklemede kalıyor ve daha sonra bulaşma aşamasına geçiyor. Bu da yazılımların fark edilmesini engelliyor.

Bir uygulamayı yüklemeden önce yorumlar bölümünü kontrol etmeniz, bilinmeyen geliştiricilerin uygulamalarını yüklemekten kaçınmanız ve az sayıda yoruma sahip uygulamaları detaylıca incelemeniz, sizi kötü amaçlı yazılım barındıran uygulamalardan koruyabilir.

Kaynak: https://www.ensonhaber.com/teknoloji/androidde-300-binden-fazla-indirilen-zararli-yazilim

Share:

Leave a reply