Bunu Biliyor musunuz?

 “Yetkilendirilmiş Yükümlü Statüsü”

2013 yılında yürürlüğe giren Gümrük İşlemlerinin Kolaylaştırılması Yönetmeliği, ihracat yapan firmalar için büyük önem taşımakta ve istenilen yetkinliği elde eden firmalara çok özel ayrıcalıklar sağlamaktadır. Bu yönetmelikte şart olarak konulan bir uygulama ise veri güvenliğine verilen önemi ve bu konuda gereken hassasiyeti gösterip yatırım yapan firmalara tanınacak ayrıcalıklara işaret etmektedir. ISO 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi yukarıda adı geçen yönetmelikte şart olarak sunulan bir sistemdir. Eğer ihracat yapan bir firma iseniz, ürününüzü hiçbir gümrük sahasına sokmadan kendi imalat noktanızdan gümrükleme işlemlerini yerinde yaparak yurtdışına gönderebiliyorsunuz. Bunun için de firmanızın  “Yetkilendirilmiş Yükümlü Statüsü” nü elde etmesi gerekiyor.

Yetkilendirilmiş Yükümlü Statüsü Nedir? Yetkilendirilmiş yükümlü, gümrük yükümlülüklerini yerine getiren, kayıt sistemi düzenli ve izlenebilir olan, mali yeterlilik, emniyet ve güvenlik standartlarına sahip bulunan, kendi oto kontrolünü yapabilen güvenilir firmalara gümrük işlemlerinde bir takım kolaylık ve imtiyazlar tanıyan uluslararası bir statüdür. Firmanın Yetkilendirilmiş Yükümlü Statüsü alabilmesi için, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın istediği ISO 27001 (Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi) ve ISO 9001 (Kalite Yönetim Sistemi) sertifikasyonlarını tamamlamış olması gerekiyor.

Bu sayede ürününüzün gümrük işlemleri imalat noktasında tamamlanıyor. Hem zamandan hem de paradan

kazanıyorsunuz. Ürününüz gümrüklerde yükleme-aktarma-boşaltma işlemine tabii olmadığı için, kırılma, dökülme vb  hasarları görme riskini de azaltmış oluyorsunuz. ‘Yetkilendirilmiş Yükümlü’ statüsü kazanan firmalar ‘Yerinde Gümrükleme’ ve ‘İzinli Gönderici’ haklarından faydalanır ve alınan sertifikalar sayesinde prestij elde etmiş olurlar.

Kaynakça: Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, 111 soruda “Yetkilendirilmiş Yükümlü Statüsü”

http://www.gtb.gov.tr/data/51c7e976487c8e0a98f15f8e/aeo_10_12_kitapcik_a5.pdf

 

 

 

 

 

Share:

Leave a reply