BültenTeknoloji'den Haberler

Teknolojiden Haberler

Sürüş sırasında hava kirliliğini temizleyebilen elektrikli araç: Airo

 

Thomas Heatherwick adlı İngiliz bir tasarımcı, Çinli otomobil üreticisi IM Motors ile birlikte sürüş sırasında hava kirliliğini temizleyebilen elektrikli araç geliştirdi. Buna göre aracın ön ızgarasında, yılda bir tenis topu değerinde partikül madde toplayabileceğini iddia eden bir hava filtresi bulunuyor. BBC’ye göre Airo adı verilen aracın 2023 yılına kadar Çin’de üretilmeye başlanması bekleniyor.

 

Kaynak: https://webrazzi.com/2021/07/12/surus-sirasinda-hava-kirliligini-temizleyebilen-elektrikli-arac-airo/

Facebook’un vizyonunun vücut bulmuş hali: Roblox

Facebook, günümüzde oluşturduğu uygulama ailesi, ticaret özellikleri ve birbirinden farklı içerik formatlarıyla bir sosyal ağ devi olarak konumlanıyor. Ancak Mark Zuckerberg, bununla

 yetinmeyerek şirketi “gerçeğe yakın sanal bir dünya”ya dönüştürmeyi planlıyor.

Günümüzde Zuckerberg’in tanımladığı boyutta sanal bir dünya kuran en önemli girişimlerden biri ise Roblox. Oynaması ücretsiz olan Roblox, oyun içinde oyun temelli bir deneyim sunuyor. Oyun içi satın alma seçeneklerine sahip Roblox, her yıl platformuna 20 milyonu aşkın mini oyun ekliyor. Söz konusu oyunlar Roblox’un haricinde bağımsız geliştiriciler ve oyun firmaları tarafından da yaratılabiliyor.

Kaynak: https://webrazzi.com/2021/07/29/mark-zuckerberg-facebook-un-yeni-vizyonunu-acikladi-gercege-yakin-bir-sanal-dunya-insa-etmek

 

Facebook, Ray-Ban markalı akıllı gözlükler üretecek

Mark Zuckerberg, şirketin kazançlarını açıkladığı yatırımcı görüşmesinde Ray-Ban marka akıllı gözlükleri piyasaya sürmeyi planladıklarını açıkladı.

Zuckerberg görüşmede konu ile ilgili düşüncelerini; “Gözlüklerin ikonik form faktörü var ve oldukça güzel şeyler yapmanıza izin veriyorlar. Bu yüzden, bunları insanların kullanımına sunmaya ve gelecekte tam artırılmış gerçeklik gözlüklerine giden yolda ilerleme kaydetmeye devam edeceğim için heyecanlıyım.” cümleleri ile belirtti.

Mark Zuckerberg’e göre; bugün masaüstü ve mobilde elde ettiğimiz sosyal deneyimleri, gelecekte sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik ortamları arasındaki geçişlerle adeta yaşayacağız. Dolayısıyla bu teknoloji ile gelecekte aramalara gözlüklerimiz üzerinden yanıt verebilir, bildirimleri görebilir ve hatta canlı yayınları gözlüklerinizden takip edebiliriz.

 

Kaynak: https://webrazzi.com/2021/07/30/facebook-ray-ban-markali-akilli-gozlukler-

Share:

Leave a reply