BültenTeknoloji'den Haberler

Teknoloji’den Haberler

NASA araştırmacıları: Mars’ta rüzgar enerjisiyle yaşanabilir

 

Hakemli bilimsel dergi Nature Astronomy’de yayımlanan araştırmada rüzgar türbinlerinin Mars görevlerinde enerji kaynağı olarak kullanılıp kullanılamayacağı tartışıldı. Makalenin yazarları,

rüzgar enerjisinin Kızıl Gezegen’de enerji üretiminin önemli bir ayağı olabileceği sonucuna vardı. NASA Ames Araştırma Merkezi’nde doktora sonrası araştırmacı Victoria Hartwick liderliğindeki araştırma ekibi, Mars’ın küresel iklim modellerini inceledi. Gezegenin rüzgar potansiyelini analiz eden ekip, “rüzgar enerjisinin Mars’ın büyük kısmında istikrarlı, sürdürülebilir bir enerji kaynağı” olarak kullanılabileceğini ifade etti.

Balonlu uzay yolculuğunda testler yapıldı

 

Madrid merkezli uzay turizmi şirketi olan HALO Space insanların uzaya balonla seyahat etmeleri için çalışmalarını sürdürüyor. Şirket, 100 bin ila 200 bin euro fiyatlarıyla balona bağlı bir kapsül içinde turistleri uzayın kenarına götürmeyi planlıyor. Kapsül 40 km yüksekliğe kadar 360 derecelik dünya manzarasına izin veren panoramik pencerelere sahip olacak. Halo Space adlı uzay turizm şirketi, ilk başarılı test uçuşunu tamamladı. İnsansız bir kapsüle bağlı devasa balon, stratosfere 37 kilometre yaklaştıktan sonra belirlenmiş bir alana güvenli bir şekilde indi.

 

Afrika’nın zirvesi, internete kavuştu

Afrika’nın en yüksek dağı olan Tanzanya’daki Kilimanjaro Dağı’nın zirvesinde artık internet erişimi olduğu açıklandı.. Tanzanya Bilgi, İletişim ve Bilgi Teknolojileri Bakanı Nape Nnauye yaptığı

 açıklamada, dağın 5 bin 895 metre yüksekliğindeki zirvesinin internet ile dünyaya bağladıklarını ifade ederek, “Bu bağlantı, Afrika’nın çatısını, internet yoluyla dünyadaki görünürlüğünü artıracak şekilde ayarlandı.” dedi. Kilimanjaro Dağı’nın ilk olarak 3 bin 720 metre yükseklikteki Horombo bölgesinde geçtiğimiz ağustos ayında internet erişimi sağlanmıştı. Öte yandan, dünyanın en yüksek dağı olan Everest’te de tırmanışçıların acil çağrılar yapabilmesini sağlayan kablosuz bağlantı bulunuyor.

Share:

Leave a reply