BültenTeknoloji'den Haberler

Teknolojiden Haberler

 

Geleceğin Teknolojilerini Üreten MIT, Şimdi de Tamamen Elektriksiz Çalışabilecek Soğutma Sistemi Geliştirdi

Elektrik tüketimiyle dikkat çeken klimalar, bir yandan da küresel ısınmayı gittikçe arttıran gazların yayılmasına neden oluyor. Ek olarak var olan elektrik hatlarına yeni bir yük bindiriyor ve elektrik altyapısı olmayan ya da yetmeyen bölgeler için tamamen işlevsiz hale geliyorlar. Massachusetts Institute of Technology (MIT) araştırmacılarının pasif soğutma sistemi bu noktada bir alternatif haline geliyor.

Işınımsal soğutma, buharlaşma soğutması ve termal yalıtım tekniklerinin kullanıldığı soğutma sistemi, görünüş olarak güneş panellerinden çok da farklı değil. Öte yandan yapılan testlerde, geliştirilen sistemler ortam sıcaklığını 9.3 dereceye kadar soğutabiliyor. Bu da gıdaların, sıcak iklimlerde bile daha uzun süre korunabilmesini sağlıyor.

Şekil Değiştirip Bölünebilen ‘Sıvı Robot’ Geliştirildi

Yukarıda gördüğünüz bu robot, manyetik özellik taşıyan ferro-sıvılar sayesinde mümkün oldu. Bilim insanları, robotu geliştirmek için yağda asılı durabilen demir oksit nanoparçacıklarından faydalandı. Bu parçacıkların yanı sıra robot, nanoparçacıklar üzerinde hareket ederek robotu gerektiği gibi yönlendiren ve şekil değiştirmesini sağlayan bir dizi kontrol edilebilir mıknatısa da yer veriyor.

Sadece bir santimetre boyunda olan robot, bu özelliği sayesinde bir santimetreden çok daha küçük boyutlara ulaşabiliyor. Üstelik robot, milimetre veya mikrometre boyutlarda daha küçük robotlar haline de ulaşabiliyor. Bu robotlar, manyetik alanlar ile yönetiliyor ve bu sayede ana gövdeden ayrılıp geri dönebiliyorlar.

Öte yandan bilim insanlarına göre robot her ne kadar etkileyici olsa da gelecekte insan vücudunda kullanılması şimdilik çok uzakta görünüyor. Robotun insan vücudundan ziyade virüs testleri gibi kimyasal işlemlerin yapıldığı küçük alanlarda kullanılabileceği ifade ediliyor. Bu sayede robot, reaksiyonlar için gerekli kimyasalların taşınmasında görev yapabilir.

Share:

Leave a reply