Bülten

Teknoloji Haberleri

Microsoft’un yapay zekası nükleerden beslenecek!

Microsoft, BingAI yapay zeka modelini çalıştırmak için büyük miktarda enerjiye ihtiyaç duyuyor. Bu gücü sağlamak içinse temiz ve sürdürebilir bir güç kaynağı arayışında olan şirket gözünü nükleer enerjiye dikti. Bu sebeple yapay zeka veri merkezlerine güç sağlamak için nükleer enerji kullanma planlarını araştırıyor.

Nükleer enerji, yapay zeka için temiz ve güvenilir bir güç kaynağı olabilir
Perşembe günü yayınlanan bir iş ilanına göre şirket, yapay zeka modellerine ev sahipliği yapan veri merkezlerine güç sağlamak için nükleer enerjinin nasıl kullanılabileceğini değerlendirmek üzere bir “nükleer teknoloji program yöneticisi” işe alacak.

 

https://shiftdelete.net/microsoft-nukleer-enerji

Toyota’nın yapay zeka robotu, robotların neler yapabileceğini bir kez daha ispatladı

Toyota, yeni yapay zekalı robotunun karmaşık görevlerde saatler içinde nasıl ustalaşabildiğini gösteren yeni videosu ile herkesi şaşırtmayı başardı.

Toyota, MIT ve Columbia Engineering mühendisleri yapay zeka robot öğreniminin ne kadar etkileyici olabileceğini bir kez daha gösterdi. Toyota Research Institute (Toyota Araştırma Enstitüsü) tarafından yayınlanan yeni bir videoda, yapay zeka robotunun daha önce pek çok kişinin imkansız olduğunu düşündüğü karmaşık görevleri birkaç saat içinde nasıl başarabildiğini gösteriliyor.

Yapay zekanın beklediğimizden daha hızlı ilerlediğini öğrenmek insanlık için endişeye düşmenize sebep olabilir. Ancak bu durumda robotlar, insan efendilerini nasıl yok edeceklerini öğrenmiyorlar. Bunun yerine sebzeleri kesmek, bir dilim ekmeğin üzerine salça sürmek ve hatta yumurtaları çırpmak gibi daha karmaşık görevleri nasıl yapacaklarını öğreniyorlar.

Biz insanlar için bunlar nispeten sıradan görevler gibi görünse de, bir yapay zeka robotuna bunları kendi başına yapmayı öğretmek heyecan verici bir gelişme. İnsanlar olarak nesneleri nasıl dikkatlice keseceğimizi, hatta kızarmış ekmeğin üzerine reçeli nasıl süreceğimizi hızlı bir şekilde öğrenebiliriz. Ancak robotların bu içgüdüleri yoktur.

https://www.chip.com.tr/haber/toyotanin-yapay-zeka-robotu-robotlarin-neler-yapabilecegini-bir-kez-daha-ispatladi_159531.html
Share:

Leave a reply