Bülten

Teknoloji Haberleri

İlk kez tek bir atomun röntgeni çekildi.

Araştırmacılar, ilk kez X ışınlarını kullanarak tek bir atomu görüntüledi. Araştırma ekibinin bu çalışmasından önce, X-ışın izlemesi yalnızca yaklaşık 10.000 veya daha fazla atomdan oluşan grupları hedef alabiliyordu. Bu sınırın nedeni, tek bir atom tarafından yayılan X-ışını sinyalinin geleneksel kaçakları tespit edilemeyecek kadar zayıf olmasıydı. Bunun üzerine alıcılar için araştırmacılar, senkrotron X-ışını tarama tünelleme mikroskobu veya SX-STM adı verilen bir teknik kullanıldı.

SX-STM, X-ışını görüntülemesini, X-ışınları tarafından uyarılan elektronları tünelleyen son derece ince bir iletken uç kullanarak atomik yüzeyleri görüntüleyebilen özel bir mikroskopla birleştirir. Ekip, ortaya çıkan bu elektronları, tam olarak hangi atomla uğraştıklarını tanımlayabilen, temel parmak uçları gibi özelliklere sahiplerta.

https://www.donanimhaber.com/ilk-kez-tek-bir-atomun-rontgeni-cekildi–164480

 

Gmail’e Yapay Zekâya Eposta Yazdırma Özelliği

Google I/O 2023’te duyurulan Gmail’in “Yazmama Yardım Et” özelliği Android ve iOS kullanıcılarına ulaşmaya başladı. Bu özellik, yapay zekaya mesaj yazdırılmasını sağlıyor. Kısa bir özet giren kullanıcı, bu özetin çok daha kaliteli bir durumunu otomatik olarak oluşturabilecek.

https://www.webtekno.com/google-gmail-yapay-zeka-e-posta-yazdirma-h135424.html

 

NASA, gönüllüleri seçti: Mars’ta yaşam denemesi için son 3 gün!

Dört gönüllü, uzak gezegene yapılacak ilk mürettebatlı görev için devam eden hazırlıkların bir parçası olarak yaklaşan 378 yılında ele geçirilecekleri simüle edilmiş bir Mars habitatına girmek üzereler. 3 gün sonra hayatları tamamen çalışma.

https://shiftdelete.net/marsta-yasam-denemesi-icin-3-gun

Share:

Leave a reply