BültenUncategorized

Amancio Ortega -Tecrübenin Sesi

1926 doğumlu Amancio Ortega 39 yaşına kadar kayda değer bir başarı sahibi değildi. 14 yaşında liseyi bırakmış ablasıyla birlikte bornoz dikmeye başlamıştı. Hayatında hiçbir büyük hırsın kurbanı olmadığını söylüyor.

Zara’nın kuruluşunun tohumlarını ise Ortega belki de 14 yaşında attı. İspanyol iç savaşı yüzünden ailesine yardım etmek için okulu bırakmak zorunda kalan Ortega liseyi ilk sınıftan terk ederek kendisinden büyük üç ablasıyla birlikte bornoz dikerek hayatını sürdürmeye başladı. Ablalarıyla birlikte atıldığı ticaret hayatındaki ilk ciddi atılımı ise 1975 yılında yani bornoz dikmeye başladıktan tam 26 yıl sonra Zara ile yaptı.

Ortega işine çok bağlı olmasıyla bilinen bir patron. Rahat bir tip değil. “İşim benim değil ben işimin malıyım” diyerek bunu özetliyor. İş yerine 20 kilometre uzakta oturuyor. Çalışanlarının anlattığına göre öğlen yemeklerini kafeteryada çalışanlarla yiyor. Dünyanın tekstil ürününü üretmesine rağmen basit giyiniyor. Mavi blazer ceket ve gri pantolon onun klasiği. Ünlü olmakla ilgili olarak da hiçbir derdi olmadığı anlaşılıyor. Ortega, “Neden basından bu kadar saklanıyorsunuz” sorusuna, “Sokakta sadece ailem ve birlikte çalıştığım insanlar tarafından tanınmak istiyorum” diyor.

Share:

Leave a reply