BültenDünya'yı Değiştiren Liderler

Tecrübenin Sesi : Reed Hasting

Netflix’in kurucu ortaklarından ve şu anki CEO’su olan Reed Hastings, 1960 yılında ABD’nin Boston kentinde dünyaya geldi. Avukat bir babanın oğlu olan Hastings, Bowdoin College’da matematik eğitimi aldı. Sonrasında Stanford Üniversitesi’ne giren Hastings, 1988 yılında bilgisayar mühendisliği bölümünden yüksek lisans diplomasını aldı.

Adaptive Technology adlı bir şirkette yazılım mühendisi olarak işe giren Hastings, burada şirketin CEO’su Audrey MacLean ile yakın bir çalışma ortamında bulundu ve ondan odaklanmanın önemini öğrendi. Buradaki işinde 1991 yılında ayrıldı.

İçinde girişimcilik aşkı bulunan Hastings, kendi işini kurmayı çok istiyordu. Arkadaşları Mark Box ve Raymond Peck ile 1991 sonbaharında Pure Software adlı bir yazılım şirketi kurdu. Bilgisayarlardaki sorunları çözümleyen yazılımlar geliştiren şirket büyük bir hızla büyümeye başladı.

Ancak bu başarı Hastings için aynı zamanda bir problem de teşkil ediyordu. Çünkü o bu kadar hızlı büyüyen bir şirketi yönetmeye henüz hazır değildi. Mühendis tabanlı olduğu için CEO’luğun getirdiği sorumlulukları oldukça güç buluyordu. Şirket 1995 yılında halka arz edildi ve Pure Software 1996 yılında Atria ile birleşti. 1997 yılında ise bu şirketi Rational Software satın aldı.

Kiralama süresi başlangıçta 7 günlüktü, ancak 1999 yılında bu iş modeli değiştirildi.

Şirket bu süreçte düzenli bir şekilde büyüdü. Reed Hastings ise inovatif yönetimiyle şirketin bu başarısında büyük pay sahibi oldu. Şirketin sunduğu maaş ve özlük hakları piyasanın en yetenekli insanlarını Netflix’te çalışmaya yöneltti. Yine aynı şekilde şirket içinde performansı düşük olan kişilerle de yollar ayrıldı. Agresif bir büyüme stratejsiiyle Netflix’i büyüten Reed Hastings,  2010 yılında 16 milyon üyeye ulaştı.

2013 yılında Netflix, ilk kez kendi orijinal televizyon dizisi olan House of Cards’ı yayınladı. Yani artık Netflix yapım şirketlerinden dizi satın almanın yanı sıra, kendi dizisini de çeker hale geldi.

Hastings’in Kaliforniya’daki Netflix binasında bir odasının olmadığı söyleniyor. Bunun yerine masaları gezen, gerektiğinde binanın çatısındaki kafeteryada kahvesini yudumlayan Hastings, çalışkan ve rahat bir insan olarak biliniyor.

Netflix’in pazarlama mekanizmasının arkasında ise dünyanın en iyi yapay zeka algoritması bulunmaktadır.

2018 yılı itibarıyla 108 milyondan fazla üyeye sahip olan Netflix, 20 yıl içinde sıradan bir DVD kiralama şirketinden Google, Facebook, Coca Cola, Adidas gibi klasik bir markaya dönüştü. Bu dönüşümün arkasında ise Hastings’in dehası yatıyor.

Share:

Leave a reply