Bülten

Tecrübenin Sesi: Mondelez International

Mondelez International, Kraft Foods Inc. markalarından oluşan çok uluslu bir Amerikan şirketidir. Şirketin merkezi Chicago, Illinois’dedir. Şirket, şekerleme, yiyecek, holding ve içecek ve atıştırmalık yiyecek sektöründe yer almaktadır.

Mondelez International, Ekim 2012’de Kraft Foods Inc’in bölünmesi ile oluşmuştur. Bu kapsamda Mondelez Kraft Foods’un küresel atıştırmalık ve gıda markalarını yeniden adlandırmıştır. 

Mondelez adı, Kraft Foods çalışanları tarafından önerilmiş ve Latince mundus (“dünya”) ve “lezzetli” kelimesi delez’den türetilmiştir. Bu sebeple, Mondelez kelimesinin 2012’de çalışanları tarafından türetildiğini söylemek çok yanlış olmayacaktır.

Mondelez International şirketi çikolata, kurabiye, bisküvi, sakız, şekerleme ve toz içecek üretmektedir. Mondelez International’ın portföyü kurabiye ve kraker markaları Belvita, Chips Ahoy, Oreo, Ritz, TUC, Triscuit, LU, Club Social, Barny ve Peek Freans; çikolata markaları Milka, Côte d’Or, Toblerone, Cadbury, Green & Black’s, Freia, Marabou, Fry’s ve Lacta; sakız markaları Trident, Dentyne, Chiclets, Halls ve Stride; yanı sıra Jell-O, Tate’s Bake Shop ve toz içecek markası Tang’den oluşmaktadır.

Şirketin yıllık geliri yaklaşık 26 milyar dolardır. Yaklaşık olarak da 160 ülkede faaliyet göstermektedir. Mondelēz International, Kraft Foods adı altında 1993 yılından beri Türkiye’de faaliyetlerini sürdürmektedir. Diğer taraftan sahibi olduğu Cadbury Plc.’de 2002 yılında Kent Gıda A.Ş.’yi satın alarak Türkiye pazarına girmiştir.

Share:

Leave a reply