BültenHikayeler

Sıradışı Bir Başarı Hikayesi: Kara Goldin

Kara Goldin, suyun tadını sıkıcı ve düz buluyordu. Bu yüzden aşırı miktarda (günde 10-12 kutu) diyet kola tüketiyordu.

Fazla şekerli olduğu için, meyve suyu içmek istemiyordu.

Onun yerine vitamin sularına yöneldiğinde ise içlerinde bir sürü koruyucu madde ve kimyasal olduğunu gördü. Bu yüzden, ailesiyle birlikte sade su içmeye karar verdiler ancak tadı onlara çok yavan geliyordu.

Bunun üzerine Kara, bir gün sürahinin içine birkaç tane ahududu attı ve eve geldiğinde bütün sürahinin bittiğini gördü. Ailesi bütün gün o suyu içmişti.

Kara, pazarda bu alanda bir boşluk olduğunu gördü ve kalorisiz, tatlandırıcı içermeyen meyve aromalı suları üretmeye karar verdi.

Ürettiği suları şişeleyip 10 kasayı, bir süpermarket zinciri olan Whole Foods’un kapısına bıraktı. Birkaç gün sonra, Whole Foods Kara Goldin’i arayarak bütün şişelerin satıldığını söyledi.

“Hint Water” adını verdiği ürünü zamanla yayılmaya başladı. Kara, Michelle Obama’ya ulaştı ve “Drink Up” kampanyasında birlikte çalıştılar. İnsanlara suyun koruyucu, tatlandırıcı içermeyen bir içecek olduğunu birlikte anlattılar.

Yalnızca Whole Foods’ta değil, perakende devleri Target ve Walmart raflarında da satılan, Google, Facebook gibi dev şirketlerin de buzdolaplarında yer alan Hint Water, 2016’da 70 Milyon Dolarlık satış hacmine ulaştı.

Kendisi “Günümüzde artık kimse çok karmaşık ve anlaşılması zor ürünler üretmek istemiyor. Üretmesi ne kadar zor olursa olsun, odak noktamız ürünü tüketici için eğlenceli ve basit hale getirmek.” diyor.

Ve ekliyor: “Piyasaya girene kadar, piyasada kaç tane içecek olduğuna dikkat etmemiştim. 2000’in üzerinde içecek bulunduğunu fark ettim. Bu çılgınca bir rekabet ortamı.” diyen Kara, genç girişimcilere, piyasaya diğerlerinden bir farkı olmayan bir ürün sürmenin pek de iyi bir fikir olmayacağını söylüyor.

Pazarlama ve marka anlayışı konusunda da şöyle bir öneride bulunuyor: “Eskiden, pazarlama ve markalaşma tüketiciye karşı ‘Sana ne yapacağını biz söyleyeceğiz.’ anlayışındaydı. Günümüzde ise, tüketiciler, ne istediğini kendileri söylemeden markaların anlamasını istiyor. Tüketicilerin karşılaştıkları sorunları daha arkadaşlarına bile söylemeden sessizce çözebiliyorsanız, onların güvenini kazanabilirsiniz.”

Kaynak : https://ceotudent.com/suya-tat-vererek-milyon-dolarlik-sirket-kuran-kadin-girisimci-kara-goldin

Share:

Leave a reply