BültenPiyasadan Haberler

Sermaye Piyasası’ndan Haberler

Borsa İstanbul’da Görev Değişikliği Yapıldı.

Borsa İstanbul A.Ş. Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkan Vekili Murat Çetinkaya, Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkan Yardımcılığı görevine atanmıştır. Borsa İstanbul A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanlığı’na ise Prof. Dr. Erişah ARICAN getirilmiş olup, Mehmet GÖNEN ise Genel Müdür Vekili olarak görev yapmaktadır.

VERBİS Kayıt Süreleri Uzatıldı.

Veri Sorumluları Siciline (Sicil) kayıt sürelerinin uzatılmasına ilişkin TOBB ve özel sektör temsilcilerinin taleplerinin değerlendirilmesi sonucunda;

  • Yıllık çalışan sayısı 50’den çok veya,
  • Yıllık mali bilanço toplamı 25 milyon TL’den çok olan gerçek ve tüzel kişi veri sorumluları ile,
  • Yurtdışında yerleşik gerçek ve tüzel kişi veri sorumlularının Sicile kayıt yükümlülüğünü yerine getirmeleri için belirlenen süre 31.12.2019 tarihine kadar uzatıldı.

Tofaş Çalışma Sürelerinde Değişiklik Yaptı.

Otomotiv sektöründeki yaşanan daralmadan dolayı Tofaş Ekim ve Kasım aylarındaki çalışma sürelerini ve üretim sayısını azaltma kararı aldı. Bu karar kapsamında, Ekim ve Kasım aylarında 5 haftada 4 gün, 1 haftada da 3 gün çalışacak. 1 hafta ise üretime ara verilmesi planlanıyor. Tofaş ayrıca geçtiğimiz Ağustos ayında da 21 gün süreyle üretime ara vermişti.

Elektronik Yönetim Kurulu Sistemi Devreye Girdi.

Her alanda olduğu gibi yönetim kurulu toplantıları da artık teknolojiye ayak uydurdu. Özellikle de teknolojinin sağladığı zaman ve maliyet avantajı yöneticilerin bilgiye erişimini de kolaylaştıran sistemleri destekledi. Elektronik Yönetim Kurulu Sistemi (e-YKS) ile, şirketler yönetim kurulu toplantılarını elektronik ortamda güvenli bir şekilde yapılabilir hale gelmesini,yönetim kurulu toplantılarının elektronik ortamda görüntülü ve sesli katılım, görüş ve öneride bulunma, oy kullanabilme, kararların güvenli bir ortamda elektronik olarak imzalanması ve tüm süreçlerin en az maliyetle sunulması mümkün hale gelmiştir.

E-YKS için daha detaylı bilgiye; https://www.mkk.com.tr/tr/content/Yatirimci-Hizmetleri/e-YKS linkinden erişim sağlayabilirsiniz.

Sukuk İhracı Hız Kesmeden Devam Ediyor.

Gerçek bir varlıktan gelir elde edilmesini sağlayan faizsiz bankacılık enstrümanı olan sukuk önemli bir yatırım alternatifi olma yolunda ilerliyor.

Katılım Bankaları Birliği verileri temelinde, Hazine ve Türkiye’de faaliyet gösteren katılım bankalarının bugüne kadar yurt içi yerleşiklerden oluşturdukları kira sertifikası ihracı, TL cinsinden toplam 85 milyar 290 milyon, avro cinsinden 2 milyar 403 milyon, altın cinsinden 36 bin 456 ton ve dolar cinsinden 12 milyar 476 milyon seviyesinde gerçekleşmiştir. 10 yıllık süre zarfında sukuk ihracındaki en büyük pay 21 milyar 68 milyon lirayla Kuveyt Türk Katılım Bankası, 12 milyar 367 milyon ile Albaraka Türk Katılım Bankası olmuştu.


Share:

Leave a reply