BültenPiyasadan Haberler

Sermaye Piyasalarından Haberler

Kurulan/Kapanan Şirket Sayısı Arttı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Temmuz 2019 dönemine ait kurulan/kapanan şirket istatistiklerini açıkladı. Verilere göre, Temmuz 2019’da kurulan şirket sayısı bir önceki aya göre yüzde 57 artmıştır. Yine aynı dönemde kapanan şirket sayısı da yüzde 56,07 artmıştır. Temmuz 2018’i Temmuz 2019 ile kıyaslandığında ise kurulan şirket sayısı yüzde 5,88, kapanan şirket sayısı ise yüzde 22,7 arttı. Ocak – Temmuz 2019 dönemleri olarak bakıldığında ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 11,9 azalmıştır. Ancak, kapanan şirket sayısı yüzde 4,79 artmıştır.

Kaynak: https://www.bloomberght.com/kurulan-ve-kapanan-sirket-sayisitemmuz-da-artti-2231107

Varlık Barışı Başvuruları Başladı

Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı, “Bazı Varlıkların Ekonomiye Kazandırılması Hakkında Genel Tebliği” Resmi Gazete’de yayımladı. Tebliğ’e göre gerçek ve tüzel kişilerin yurt dışında tuttuğu para, altın, döviz, menkul kıymet ve diğer sermaye piyasası araçları Türkiye’ye getirilerek milli ekonomiye kazandırılmasına ilişkin varlık barışı uygulamasına yönelik usul ve esaslar belirlendi. Düzenlemeyle, sözkonusu araçların ve taşınmazların vergi dairesine beyan edilerek kanuni defter kayıtlarına alınabilmesine imkan tanınacaktır. Varlık Barışı’na ilişkin işlemler 31 Aralık 2019 tarihine kadar devam edecektir.

Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/varlik-barisi-icin-basvurusureci-basladi-41291328

Kamil Koç Satılıyor

93 yıllık Kamil Koç, 2013 yılında sermaye şirketi olan Actera Group’a satılmıştı. 2013 yılından bu zamana kadar 1000 araçlık filosu ile Actera Group adına işletilmekteydi. Actera Group, Türkiye’nin ilk otobüs firması olan Kamil Koç’un Flixmobility GMBG’ye devri için Rekabet Kurumu’na başvuru yapıldı.
Başvuru da “Göksu Seyahat ve Taşımacılık A.Ş.’nin tüm kontrolünün doğrudan ve böylelikle Kamil Koç Otobüsleri A.Ş. ve iştiraklerinin dolaylı tek kontrolünün Flixmobility GMBH tarafından devralınması” açıklaması yer aldı.

Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/rekabet-kurumuna-resmen-basvurdular-kamil-koc-satiliyor-41308090

Share:

Leave a reply