BültenPiyasadan Haberler

Sermaye Piyasalarından Haberler

Merkez Bankası Faizleri Düşürdü

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu 25 Temmuz 2019 tarihinde gerçekleştirmiş olduğu toplantı ile politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 24’ten yüzde 19,75’e indirilmiştir. Bu açıklama da indirimin en büyük sebeplerinden biri son dönemlerde açıklanan iktisadi
faaliyetlerin toparlanma eğilimi sergilemesi olduğu vurgulanmaktadır. Enflasyona dair aşağı yönlü risklerinde belirgin hale gelmesiyle merkez bankasının genişleyici para politikasına ilişkin adım atma olasılığı da artmıştır. Enflasyondaki düşüş sürecinin devamlılığının, ülke risk priminin düşmesi, uzun vadeli faizlerin gerilemesi ve toparlanmanın artması olumlu gelişmeler olarak değerlendirilmiştir.

Kaynak: https://www.tcmb.gov.tr/

Akbank İlk 6 Ayda Yaptığı Net Karını Açıkladı

Akbank bu yılın ilk yarısında 2 milyar 667 milyon TL konsolide net kar elde etti. Akbank 2019 yılında ekonomiye sağladığı kredi desteği ile 222 milyar TL’si nakdi olmak üzere toplam 270 milyar TL seviyesine çıkardı. Yılın ilk 6 ayında yüzde 10 oranında artarak toplam mevduatı 230 milyar TL düzeyine ulaştı; aktifleri ise 376 milyar TL seviyesine çıkardı. Yüzde 17,7 düzeyine ulaşan güçlü sermaye yeterlilik oranı ile reel sektörün büyümesi ve gelişmesine destek olmayı istikrarlı bir ekilde sürdürdü. KOBİ kredileri ile ticari ve kurumsal krediler, yılın ilk altı ayında 228 milyar TL seviyesinde gerçekleşti. Bu kapsamda, Akbank 789 milyon TL vergi karşılığı ayırarak 2 milyar 667 milyon TL konsolide net kar elde etti. Akbank, toplamda takipteki kredilerinin yaklaşık yüzde 101’i oranında kredi karşılığı ayırdı.

Kaynak: https://www.bloomberght.com/akbank-tan-2-milyar-667-milyon-tl-net-kar- 229223

Nissan 10.000 Çalışanını İşten Çıkaracak

Japon Kyodo News‘in yer verdiği haberde, Nissan 10.000 kişiyi geçebilecek bir işçi çıkarma programı hazırlığı içerisindedir. Nissan’ın verdiği rakamlara göre dünya genelinde Nissan adına 139.000 çalışanı bulunmaktadır. Ancak, Nisan Amerika’daki satışlarının yüksek oranlı düşmesiyle birlikte ekonomik sıkıntıya girmiştir. ABD’nin Çin’e uyguladığı ticari vergiler bireylerin alımlarını da etkilemiş ve satışların düşmesine sebep olmuştur. Bu düşüşün gelecek dönemde de etkisini sürdüreceği öngörülmektedir.

Bu kapsamda, Nissan emekliliği gelmiş olan personelleri başta olmak üzere yaklaşık 10.000 çalışanı ile yollarını ayırmayı planlamaktadır.

Kaynak: https://paratic.com/nissan-dunya-capinda-10-binkisiyi-isten-cikartiyor/

Share:

Leave a reply