Bülten

Ray Dalio Kimdir?

Raymond Thomas Dalio (8 Ağustos 1949 doğumlu) Amerikalı bir yatırımcı ve hedge fon yöneticisidir ve 1985’ten bu yana dünyanın en büyük hedge fonu Bridgewater Associates’in yatırım sorumlusu olarak görev yapmaktadır. 1975 yılında Bridgewater’ı kurdu. New York. Dalio, New York City’de doğdu ve 1973’te Harvard Business School’dan MBA derecesi almadan önce Long Island Üniversitesi C.W. Post College’a gitti. İki yıl sonra Dalio, Bridgewater’ı kurdu. 2013 yılında dünyanın en büyük hedge fonu olarak listelendi. 2020’de Bloomberg onu dünyanın en zengin 79’uncu kişisi olarak sıraladı. Dalio, kurumsal yönetim ve yatırım felsefesiyle ilgili 2017 tarihli İlkeler: Yaşam ve Çalışma kitabının yazarıdır. The New York Times’ın en çok satanlar listesinde yer aldı.

Yatırım Felsefesi

Dalio’ya göre Bridgewater Associates, döviz kurları, enflasyon ve GSYİH değişiklikleri gibi ekonomik trendlere yatırım yapan “küresel bir makro firmadır”. büyüme. Dalio, varlıklarını iki farklı alana ayırdığını söyledi: beta yatırımlar ve alfa yatırımlar. Beta yatırımları pasif yönetim ve normal piyasa riski yoluyla getiri sağlar. Alfa yatırımları aktif olarak yönetilir ve beta yatırımlara göre daha iyi getiri elde etmeyi amaçlar. Alfa yatırımlarının genel piyasayla ilgisi yoktur. Dalio’nun hedefi, varlık tahsisi yerine risk tahsisine dayalı, ilişkisiz yatırım getirilerine sahip portföyler yapılandırmaktır. Dalio’nun hedge fonu çoğunlukla emeklilik fonları, vakıflar, vakıflar ve merkez bankaları gibi kurumsal müşterilerden para kabul ediyor. Özel yatırımcılar Dalio’nun varlıklarına nadiren yatırım yapabilirler.

7 November 2018; Ray Dalio, Founder, Co-Chief Investment Officer & Co-Chairman, Bridgewater Associates on the Forum Stage during day two of Web Summit 2018 at the Altice Arena in Lisbon, Portugal. Photo by Harry Murphy/Web Summit via Sportsfile

Stratejisi esas olarak döviz ve sabit gelir piyasalarına odaklanıyor. Bu, Warren Buffett ve Peter Lynch gibi yatırımcılar gibi şirketlerin bireysel hisselerini satın almanın tam tersidir. Dalio ayrıca Bridgewater Associates bünyesinde risk yönetimi ve çeşitlendirme için kullandığı risk eşitliği yaklaşımını da yaygınlaştırdı. Bloomberg’e göre Dalio, geleneksel çeşitlendirmeyi “dünya çapındaki piyasalara yönelik veya bunlara karşı bahisler” ile harmanlayan bir yatırım stratejisi kullanıyor. Dalio’nun risk paritesi yaklaşımı, yatırım yaparken hem kaldıraç hem de dış çeşitlendirmenin yanı sıra açığa satış yapılmasına da olanak tanır. Bu, Dalio’nun yatırım yaparken seçtiği herhangi bir varlık kombinasyonunu kullanmasına olanak tanır.

Gazetenin finans muhabiri Rob Copeland’ın bir kitabına dayanan Kasım 2023 tarihli bir New York Times araştırma raporu, Dalio ve fonun yatırım felsefesi ve yatırım metodolojisi hakkında öne sürdüğü iddialar hakkında soruları gündeme getirdi. Örneğin rapor, fonun yatırımlarının Dalio ve firmanın çığırtkanlığını yaptığı karmaşık yatırım sistemine değil, büyük ölçüde Ray Dalio’nun kendi seçimlerine dayandığını belirtti; ve yatırım tercihlerinin, Dalio’nun önde gelen hükümet aktörleriyle olan kişisel ilişkilerinden elde edilen, yasal olarak elde edilen içeriden edinilen bilgiler tarafından yönlendirildiği. Dalio’nun avukatları, firmanın ve Dalio’nun yanlış tasvir edildiğini iddia ederek yayıncı MacMillan’a karşı milyarlarca dolarlık bir dava açmakla tehdit etti.

Kapitalizm ve sosyo-ekonomik eşitsizlik

Dalio, kapitalizmin genel olarak en iyi ekonomik sistem olduğunu belirtirken, “çoğu Amerikalı için iyi işlemediği” için reform yapılması gerektiğini savundu. 7 Nisan 2019’da Dalio, 60 Minutes programında ABD’deki gelir eşitsizliğinin reform gerektiren ulusal bir acil durum olduğunu söyledi. Temmuz 2019’da bir kez daha kapitalizmin iyileştirilmesi çağrısında bulundu ve servet eşitsizliğinin ulusal bir acil durum olduğunu söyledi. Kasım 2019’da aşırı sermayenin, fonlanmayan sosyal yükümlülüklerin ve hükümet açıklarının “paradigma değişimi” olarak adlandırdığı felakete davetiye çıkardığını belirten bir blog yazısı yayınladı. Mayıs 2020’de kapitalizmi terk etmenin değil, reforme etmenin önemini vurguladı ve şöyle dedi: “Mevcut kriz ortaya çıktıkça, bazen son derece kusurlu olsa da, tarih boyunca kapitalizmin en iyi sistem olduğunu kanıtladığını hatırlamalıyız.” Ekim 2020’de Dalio, son yirmi yılda ortalama vatandaşlar için çok az gelir artışı olduğunu, işçilerin en alttaki %60’ının 1980’lerden bu yana enflasyona göre düzeltilmiş bir gelir artışına sahip olmadığını söyledi. Gelir eşitsizliğinin, gelir elde edenlerin en üst yüzde 1’inin en alttaki yüzde 99’un toplamından daha fazla servete sahip olduğu 1930’lardan bu yana en yüksek seviyesinde olduğunu belirtti. Dalio, düşük ücretli bir kişinin daha yüksek bir zenginliğe geçme ihtimalinin zamanla azaldığını ve bunun Amerikalıların daha düşük ekonomik ve sosyal hareketliliğini gösterdiğini söyledi. Eşitsizliğin daha da yerleştiği ve hızla arttığı konusunda uyardı. Varsayımsal olarak gelişmiş kapitalizmin daha büyük bir pasta yaratma ve onu yeniden dağıtma konusunda da iyi olması gerektiğini söyledi.

Share:

Leave a reply