BültenPiyasadan Haberler

Piyasadan Haberler

Petrol ertelenen OPEC+ toplantısı öncesi yatay seyirde

Brent, son üç seansta yüzde 2,3 düştükten sonra varil başına 81 dolar civarında işlem görürken, ABD ham petrolü 76 doların altında işlem gördü. İttifakın ağır topları Suudi Arabistan ve Rusya’nın hâlâ günde bir milyon varilin biraz üzerindeki üretim kısıtlamalarını uzatması bekleniyor, ancak artık grubun petrol piyasalarını sıkılaştırmaya yönelik tedbirleri açıklayacağı yönünde büyüyen bir görüş var.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü, Angola ve Nijerya’nın, grup liderleri tarafından kendilerine dayatılan daha düşük üretim kotalarını kabul etmeyi reddetmeleri nedeniyle, online gerçekleştirilecek olan bakanlar toplantısını 30 Kasım’a ertelemek zorunda kaldı. Yetkililere göre müzakereler devam ediyor ve üyeler arasında bir anlaşmaya varılması mümkün görünüyor.

ABD’li çip üreticisi Nvidia’nın geliri beklentileri aştı

Nvidia, bilançosunda 2024 mali yılının üçüncü çeyreği olarak kabul ettiği 29 Ekim 2023’te sona eren 3 aylık döneme ilişkin finansal sonuçları açıkladı.

Buna göre, şirketin bu dönemde elde ettiği gelir, geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 206 artışla 18,12 milyar dolara çıkarak rekor tazeledi. Gelirini bir önceki çeyreğe göre de yüzde 34 artıran Nvidia, geçen senenin aynı çeyreğinde 5,93 milyar dolar gelir elde etmişti.

Şirketin gelir artışında yapay zeka çiplerine yönelik talebin artmaya devam etmesi belirleyici oldu. Piyasa beklentisi Nvidia’nın söz konusu dönemdeki gelirinin 16,18 milyar dolar olacağı yönündeydi.Nvidia, son çeyreğe ilişkin gelir beklentisini ise 20 milyar dolar olarak açıkladı.

Share:

Leave a reply