BültenPiyasadan Haberler

Piyasadan Haberler

Türkiye’de altın talebi 10 yılın zirvesinde

Dünya Altın Konseyi verilerine göre 2023 yılının üçüncü çeyreğinde Türkiye’de tüketicilerin altın talebi 41,4 ton olarak kaydedildi. Yılın ilk üç çeyreğinde toplam altın talebi 159,3 tonla 2013 yılından bu yana en yüksek seviyeye çıktı.

Türkiye’de sıkılaşmanın etkili olduğu üçüncü çeyrekte altın talebi yıllık düzeyde gerileme kaydetse de yüksek seyrini korudu.

Dünya Altın Konseyi’nin yayımladığı üçüncü çeyreğe ilişkin verilere göre Türkiye’de tüketicilerin altın talebi bu çeyrekte yıllık yüzde 12 gerilemeyle 41,4 ton olarak kaydedildi. Bu talebin 11,2 tonluk bölümü kuyumdan oluşurken; 30,2 tonu ise sikke tarafından geldi.

İngiltere’de 30 yıllık tahvil getirisi 25 yılın zirvesinde

İngiltere’nin uzun vadeli tahvillerinin getirileri, İngiltere Merkez Bankası’nın (BOE) borçlanma maliyetlerini daha uzun süre yüksek tutmak zorunda kalacağı beklentisiyle 1998’den bu yana en yüksek seviyeye çıktı.

30 yıllık tahvillerin getirisi yedi baz puan artarak yüzde 5,15’e yükseldi ve eski başbakan Liz Truss’un vergi indirimi planlarının yol açtığı önceki zirveyi geride bıraktı. Bu seferki artış daha kademeli olsa da, yatırımcılar belirsiz ekonomik görünüm göz önüne alındığında hükümet tahvillerine daha fazla getiri talep ediyor.

Share:

Leave a reply