Bülten

Piyasadan Haberler

Bloomberg Intelligence: Türk bankaları olası bir şoka hazır

Bloomberg Intelligence tarafından yayınlanan raporda ortodoks politikalara dönüşün, bankaların sermayelerine olumsuz etki getireceği ancak bankaların olası şoka hazırlıklı olduğu belirtildi.

Bloomberg Intelligence, yeni ekonomi yönetiminin beklenen politikaların üzerine olası masraflarını değerlendirdi. Raporda, son dönemde TL’nin dolar karşısında yaşadığı yüzde 15’ten fazla değer kaybının Türk bankalarının sermayesini önemli ölçüde etkileyeceğini öngördü. Kurdaki yükselişin dört büyük yerli bankanın sermaye yeterliliklerini 65 baz puan düşürebileceği belirtildi. TL’nin değer kaybetme olasılığı ise yayımlandı.

Tahvil faizlerindeki artışın, portföylerinde yüksek miktarda devlet tahvili bulunan bankaların 200 milyar liralık zarar yaşamasına sebep olması ve bunun da bankaların sermaye imparatorluğunda 200 baz puanlık düşüşe neden olarak yüzde 15’e geriletebileceğini öngördü.

https://www.bloomberght.com/bloomberg-intelligence-turk-bankalari-olasi-bir-soka-hazir-2332886

 

İki dev fondan resesyon öngörüsü

İki dev tahvil fonu yöneticisi de ABD’de resesyon riskinin hafife alındığını belirtti.

ABD hisse piyasaları, ekonominin yumuşak inişinin geleceği umuduyla boğa yaşamına giren de tahvil fonu ağacı ufukta sert bir resesyon olduğu uyarısını yapmaya devam ediyor.

Milyarlarca dolar sermayesi yönetimi Fidelity ve Allianz tahvil fonu enflasyonla mücadele eden merkez bankalarının şahin kalmayla resesyon riskinin düşmesini, Mart Gezegeni ABD’de yaşanan banka çocuklarının daha büyük bir krizin habercisi olabileceğini belirtti.

https://www.bloomberght.com/iki-dev-fondan-resesyon-ongorusu-2332786

Share:

Leave a reply