BültenPiyasadan Haberler

Piyasadan Haberler

Intel’den 30 milyar dolarlık çip yatırımı

Intel, türünün ilk örneği olan Yarı İletken Ortak Yatırım Programını (SCIP) duyurdu. Açıklamada, söz konusu programla sermaye yoğun yarı iletken endüstrisine yeni bir finansman modeli getirildiği aktarıldı. Program kapsamında Intel’in dünyanın en büyük varlık yöneticilerinden Brookfield Asset Management’ın altyapı iştiraki ile anlaşma imzaladığı belirtilen açıklamada, bunun Intel’e üretimini genişletmek için yeni bir sermaye havuzu sağlayacağı kaydedildi. Açıklamada, anlaşmanın iki şirketin şubat ayında imzaladığı mutabakat zaptının ardından geldiği anımsatıldı. Anlaşma kapsamında Intel’in Arizona’daki Ocotillo kampüsünde daha önce duyurulan üretim genişlemesine ortaklaşa 30 milyar dolara kadar yatırım yapılacağı belirtilen açıklamada, Intel’in toplam proje maliyetinin yüzde 51’ini ve Brookfield’ın yüzde 49’unu finanse edeceği bildirildi.

Türkiye’nin risk primi 800 baz puan eşiğini aştı

Son günlerde yükseliş ivmesi yaşayan Türkiye’nin risk primi haftanın ilk işlem gününde bir eşiği daha aştı. 5 yıllık kredi temerrüt takası (CDS) 805 baz puan ile 29 Temmuz’dan bu yana en yüksek seviyeyi gördü. Temmuz ayının ortasında 900 baz puan ile 2008 yılından bu yana en yüksek seviyeye çıkan risk priminde Temmuz ayının sonlarından Ağustos ayının ortalarına kadar bir gevşeme yaşanmıştı. 11 Ağustos’ta 650 baz puanın altını test eden risk primi o tarihten sonra yükseliş ivmesine geçmişti. Türkiye’nin risk priminin yeniden 800 baz puanın üzerine çıkması Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) kredi düzenlemesinden sonra gerçekleşti. Ağustos toplantısında sürpriz bir şekilde faiz indirimi kararı alan TCMB kredi faizleri ve büyüme hızına yönelik yeni düzenleme yaptı. Resmi Gazete’de yayınlanan düzenlemelerle, bankalar verecekleri ticari kredilerde faiz oranlarına getirilen katsayıya bağlı olarak menkul kıymet tesis etmek zorunda kalacak. Faizi yüzde 22,85’i aşan krediler için yüzde 20, yüzde 29,38’i aşan krediler için kredi tutarının yüzde 90’ı kadar menkul kıymet tesis edilecek. Düzenleme ile ticari kredilerde yüzde 30’u aşan faiz uygulaması da zorlaştırılmış oldu.

Avrupa’da yeni kriz kapıda

Avrupa’da Ukrayna savaşıyla başlayan enerji krizi cam üretimine sıçradı. The Wall Street Journal’ın haberine göre, Avrupa’da cam üretiminde kullanılan enerjinin büyük ölçüde Rus doğalgazından sağlanması, üretimi olumsuz etkilemeye başladı. Avrupa’daki cam üreticileri ve üretimde cam ürünleri kullanan şişe imalatçıları, otomotiv ve inşaat üreticileri gibi firmalar, doğalgaz arzında yaşanan sıkıntı nedeniyle acil durum planına hazırlık yapıyor. Otomobil üreticisi Audi’nin strateji başkanı Silja Pieh, Rusya’nın Almanya’ya doğalgaz arzını ciddi düzeyde azaltmasının yeni bir krize neden olabileceğini söyledi. Avrupa içecek endüstrisi de baskı altında. Ukrayna’da faaliyet gösteren en az iki üretici de dahil bazı şişe tedarikçileri fabrikaları kapatmak ve üretimi sınırlamak zorunda kaldı. Diğerleri de fiyatları artırmaya başladı.

FİRMALAR STOĞA YÖNELDİ

Firmalar, ek depolama alanı kiralayarak şimdiden şişe stoklamaya da başladı.

ŞİŞELERE KORUMA

İngiltere merkezli teslimat şirketi “Milk and More” ise cam şişelerinin ortalama ömrünü artırmaya çalıştıklarını söyledi. Şirket hasar görmüş şişeleri saptayacak tarayıcılar dahil şişelerini korumaya yönelik önlemler almaya başladı.

İthal enerji faturası bir yılda ikiye katlandı

Türkiye’nin enerji ithalatı için ödediği tutar, temmuzda geçen yılın aynı ayına göre yüzde 95,7 artarak 7 milyar 746 milyon 140 bin dolara yükseldi. Türkiye İstatistik Kurumu ile Ticaret Bakanlığı tarafından oluşturulan geçici dış ticaret istatistiklerine göre, temmuzda Türkiye’nin ithalatı geçen yılın aynı ayına göre yüzde 41,4 artarak 29 milyar 240 milyon dolar oldu. Bu tutarın 7 milyar 746 milyon 140 bin dolarlık kısmını, enerji ithalatı olarak özetlenen “mineral yakıtlar, mineral yağlar ve bunların damıtılmasından elde edilen ürünler, bitümenli maddeler, mineral mumlar” oluşturdu. Öte yandan, ham petrol ithalatı temmuzda geçen yılın aynı ayına göre yüzde 0,4 azalarak 2 milyon 993 bin 844 tona geriledi.

https://www.ntv.com.tr/teknoloji/intelden-30-milyar-dolarlik-cip-yatirimi

https://www.bloomberght.com/turkiye-nin-risk-primi-800-baz-puan-esigini-asti

https://www.ntv.com.tr/ntvpara/doviz/ithal-enerji-faturasi-bir-yilda-ikiye-katlandi,QyZRIrpQyEW1BtV9NVJq2g

https://www.ntv.com.tr/ntvpara/doviz/avrupada-yeni-kriz-kapida,rlnMtsSPtkydKRfjA8Lvsg

Share:

Leave a reply