Bülten

Piyasadan Haberler

Tesla modelleri için Steam desteği geliyor

Elon Musk'ın eski sevgilisi, Musk'ın özel fotoğraflarını satışa çıkardı | MagazinTwitter üzerinden bir takipçisinin sorusunu yanıtlayan Tesla CEO’su Elon Musk, Steam entegrasyonu konusunda ilerleme kaydettiklerini ve demonun önümüzdeki Ağustos ayında karşımıza çıkabileceğini paylaştı. Elektrikli otomobil ve otonom sürüş teknolojileri denildiğinde akla gelen ilk firma olan Tesla’nın araçlarında çeşitli oyunlar sunduğunu geçtiğimiz dönemlerde sizlere pek çok kez aktarmıştık. Sunduğu oyunlar ile birlikte araçları şarj olurken kullanıcılarını eğlendirmeyi hedefleyen Tesla, oyun konusunda önemli bir adım atıyor. Twitter üzerinden bir takipçisinin sorusunu yanıtlayan Tesla CEO’su Elon Musk, Steam entegrasyonu konusunda ilerleme kaydettiklerini ve demonun önümüzdeki Ağustos ayında karşımıza çıkabileceğini paylaştı. Hatırlatmak gerekirse Elon Musk, geçtiğimiz dönemlerde Cyberpunk 2077 ve The Witcher gibi oyunların gelecekte Tesla araçlarında oynanabileceğini duyurmuştu.

Kaynak.:https://webrazzi.com/2022/07/18/tesla-modelleri-icin-steam-destegi-geliyor

 

5G testleri ‘İstanbul’da başlıyor

Hindistan duyurdu: 5G hücre iletişim altyapısı hizmete sunuldu

 

Tüm dünya ile birlikte 5G’ye aynı zamanda geçmeyi planlayan Türkiye’de geçiş ile birlikte elektronik haberleşme sektörü şu anki ses, veri ve görüntü iletiminde daha kaliteli olacak. 4G olarak adlandırılan dördüncü nesilde saniyede 550 – 800 megabaytlık veriyi iletebilme olanağı sağlanıyordu. 5G olarak tanınan beşinci nesil teknoloji ise normal olan 6 gigahertz frekans bandından daha fazla olarak hizmet verirken, 10 gigabayt veri gönderme kapasitesi bulunuyor. Yeni teknoloji bir saniyede 20 gigabaytlık veri indirme hızına sahip olacak.

Kaynak.:https://webrazzi.com/2022/07/18/tesla-modelleri-icin-steam-destegi-geliyor

 

Elektrikli otomobillere yeni vergi geldi!

Elektrikli Otomobillere İlave Gümrük Vergisi GeldiGeçtiğimiz haziran ayının sonunda elektrikli otomobillerin fiyatını direkt olarak etkileyecek yeni bir vergi düzenlemesi duyuruldu. Bugün Resmi Gazete’de yayınlanan yeni düzenleme ile birlikte, ithal elektrikli otomobil modellerinden ek vergi alınacak.

İthal elektrikli otomobil modellerine ek vergi geldi!

Haziran ayında yapılan düzenleme öncesinde motor gücü 85 kW’yi aşmayan elektrikli araçlardan yüzde 10, 85 kW ila 120 kW arası olanlardan yüzde 25, 120 kW ve üstü olanlardan ise yüzde 60 oranında bir ÖTV alınıyordu. Düzenleme sonrasında ise motor gücü 160 kW’yi geçmeyen ve Özel Tüketim Vergisi matrahı 700 bin TL’yi aşmayan elektrikli otomobiller için yeni vergi oranı yüzde 10, bu meblağın üzerinde kalanlar için de yüzde 40 olarak belirlendi. Ayrıca, motor gücü 160 kW’ı geçen, yani biraz daha performans ve lüks sınıfı hedef alan araçların, Özel Tüketim Vergisi matrahı 750 bin TL’yi aşmıyor ise yüzde 50, diğerleri için ise yüzde 60’lık bir ÖTV alınmasına karar verildi.

Kaynak.: https://shiftdelete.net/ithal-elektrikli-otomobil-gumruk-vergisi-ek-vergi

Küresel enflasyon tahmininde yukarı yönlü revizyon

İnfo Yatırım'dan Haftalık Makro Bülten; 'Küresel Resesyon Endişeleri Devam Ediyor…'

Raporda, küresel enflasyon tahminin ise gıda ve enerji fiyatları ile arz-talep dengesizliklerinin devam etmesi nedeniyle bu yıl yüzde 7,4’ten yüzde 8,3’e revize edildiği belirtilerek, enflasyonun gelişmiş ekonomilerde bu yıl yüzde 6,6’ya, gelişmekte olan ekonomilerde de yüzde 9,5’e ulaşmasının beklendiği kaydedildi.

 

Kaynak: https://www.bloomberght.com/imf-kuresel-buyume-tahminini-asagi-cekti-2311479
Share:

Leave a reply