Bülten

Piyasadan Haberler

ABD’de imalat sanayi Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI), temmuzda aylık bazda 0,4 puan azalışla 52,3’e inerek 2 yılın en küçük g eriledi.

S&P Global, ABD’nin temmuz ayına ilişkin imalat, hizmet ve bileşik PMI öncü verilerini açıkladı.

Buna göre, imalat sanayi PMI, temmuzda bir önceki aya kıyasla 0,4 puan azalarak 52,3 değerine düştü.

Bu dönemde 2 yılın en düşük seviyesine gerileyen endekse ilişkin piyasa beklentisi 52 değerini alması yönündeydi. İmalat sanayi büyümesindeki yavaşlamaya işaret eden endeks, haziranda 52,7 olmuştu.

Ekonomik faaliyet 2 yılın ardından ilk kez daraldı.

ABD’de hizmet sektörü PMI de temmuzda geçen aya göre 5,7 puan azalarak 47’ye indi. Söz konusu dönemde 26 ayın en düşük seviyesine inen endeksin 52,6 değerinde gerçekleşmesi bekleniyordu. Hizmet sektöründeki beklenmedik daralmaya işaret eden endeks, haziranda 52,7 değerini almıştı. İmalat ve hizmet sektörlerini kapsayan bileşik PMI ise temmuzda aylık 4,8 puan azalarak 47,5 oldu. Hizmet sektöründe olduğu gibi 26 ayın en düşük seviyesine gerileyen endeks, ekonomik faaliyetin 2 yılın ardından ilk kez daraldığını gösterdi. Bileşik PMI, haziranda ise 52,3 olarak hesaplanmıştı.

Öncü güven ekonomideki “endişe verici bozulmaya” işaret ediyor
Açıklamada görüşlerine yer verilen S&P Global Başekonomisti Chris Williamson, temmuz ayına ait öncü PMI verilerinin ekonomide endişe verici bir bozulmaya işaret ettiğini belirtti. Kovid-19 salgınında karantina ayları hariç tutulduğunda üretimin 2009’dan beri görülmeyen bir seviyede düştüğüne işaret eden Williamson, gayrisafi yurtiçi hasılaya (GSYH) ilişkin anket verilerinin yıllık yaklaşık yüzde 1’lik oranda düştüğünün görüldüğünü aktardı.
Williamson, artan yaşam maliyeti, yükselen faiz oranları ve ekonomik görünüme ilişkin artan karamsarlığın etkisiyle imalatın durduğu ve hizmet sektöründeki toparlanmanın tersine döndüğünü ifade etti. PMI verilerinin 50 ve üzerinde değerler alması sektörde genişlemeye, 50’nin altında kalması ise daralmaya işaret ediyor.

 

 

Uluslararası Para Fonu (IMF), bu yıl ve gelecek yıl için küresel büyüme tahminlerini düşürerek, dünya ekonomisinin yakında tam bir resesyonun eşiğinde olabileceği uyarısında bulundu.

IMF, güncellediği Küresel Ekonomik Görünüm Raporu’nda, küresel ekonomik büyümenin muhtemelen bu yıl yüzde 3,2’ye yavaşlayacağını öngördü. Türkiye’ye ilişkin beklentiler de yukarı yönlü revize edildi. 2022 büyüme beklentisi 1,3 puan artışla yüzde 4’e; 2023 beklentisi ise 0,5 puan yükselişle yüzde 3,5’e çıkarıldı.

 

IMF beklendiği gibi küresel büyüme tahminini düşürdü. Kuruluş, 2022 küresel büyüme tahminini yüzde 3,6’dan yüzde 3,2’ye çekti. 2023 beklentisi de yüzde 3,6’dan yüzde 2,9’a indirildi. Kuruluş ekonomik görünüm değerlendirmesinde 2023 için resesyon riskinin arttığını belirtti. Gelişmiş ekonomiler için 2022 yılı büyüme tahminini yüzde 3,3’ten yüzde 2,5’e çeken IMF, 2023 beklentisini de yüzde 2,4’ten yüzde 1,4 seviyesine çekti. ABD ekonomisi için 2022 büyüme tahminini yüzde 3,7’den 2,3’e çeken IMF, Euro Bölgesi için büyüme beklentisini de yüzde 2,8’den 2,6’ya indirdi. İngiltere ekonomisi için 2022 büyüme tahmini yüzde 3,7’den yüzde 3,2’ye çekildi.

Küresel enflasyon tahmininde yukarı yönlü revizyon

Raporda, küresel enflasyon tahminin ise gıda ve enerji fiyatları ile arz-talep dengesizliklerinin devam etmesi nedeniyle bu yıl yüzde 7,4’ten yüzde 8,3’e revize edildiği belirtilerek, enflasyonun gelişmiş ekonomilerde bu yıl yüzde 6,6’ya, gelişmekte olan ekonomilerde de yüzde 9,5’e ulaşmasının beklendiği kaydedildi.

 

 

Kaynak.: https://www.bloomberght.com/abd-de-imalat-sanayi-pmi-2-yilin-en-dusuk-seviyesinde2311304

Kaynak.: https://www.bloomberght.com/imf-kuresel-buyume-tahminini-asagi-cekti-2311479

Share:

Leave a reply