BültenPiyasadan Haberler

Piyasadan Haberler

SPK’den 3 şirketin halka arzına onay

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Kimteks Poliüretan Sanayi ve Ticaret AŞ, BMS Birleşik Metal Sanayi ve Ticaret AŞ ile İmaş Makine Sanayi AŞ’nin halka arzını onayladı.

SPK haftalık bültenine göre, kurul, Kimteks Poliüretan’ın hisse başına 29 liradan, BMS Birleşik Metal’in 17,50 liradan, İmaş Makine’nin ise 15 liradan halka arz başvurusuna onay verdi.

www.bloomberght.com/spk-den-3-sirketin-halka-arzina-onay-2304322

Hazine’nin iç borçlanmasında değişken faizinin payı yüzde 50’yi aştı

Mart itibariyle merkezi yönetimin toplam iç borcu 1 trilyon 483 milyar liraya yükseldi. Bunun 740 milyar TL’si sabit faizli araçlardan, 743 milyar TL’si değişken ve TÜFE’ye endeksli araçlardan oluştu.

Merkezi yönetimin iç borcunda sabit faizli stokun payı azalırken, değişken ve TÜFE’ye endeksli borçlarda sert yükseliş görüldü. Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın verilerine göre Mart itibariyle merkezi yönetimin toplam iç borcu 1 trilyon 483 milyar liraya yükseldi.

Bunun 740 milyar TL’si sabit faizli araçlardan, 743 milyar TL’si değişken ve TÜFE’ye endeksli araçlardan oluştu. Böylelikle 2010’dan bu yana ilk kez sabit faizli borcun payı yüzde 50’nin altına indi.

www.bloomberght.com/hazine-nin-ic-borclanmasinda-degisken-faizinin-payi-yuzde-50-yi-asti-2304707

 

ABD’nin kripto adımı Bitcoin’i vurabilir

ABD Başkanı Biden’ın imzaladığı kripto varlık kararnamesi kripto para piyasasında ilk etapta yüzde 10 üzerinde bir yükselişe neden olurken bazı uzmanlar bu kararın dijital dolar çıkarma hazırlığında olan ABD yönetiminin Bitcoin’i devre dışı bırakmak için zemin hazırlama hamlesi olduğunu düşünüyor.

ABD Başkanı Joe Biden’ın geçtiğimiz hafta devlet kurumlarına kripto paralara daha fazla odaklanmalarına yönelik verdiği talimat bazı yatırımcılar tarafından dijital varlıklar için iyi bir işaret olarak algılanırken bu durumun Bitcoin üzerinden aşağı yönlü baskı oluşturacağını düşünen stratejistler de bulunuyor. Bitcoin, 9 Mart’ta Biden’ın ilgili emri imzalaması sonrası yüzde 11’e varan bir yükseliş kaydetmişti.

www.bloomberght.com/abd-nin-kripto-adimi-bitcoin-i-vurabilir-2301609

Dış ticaret açığı Şubat’ta yüzde 135,5 arttı

 

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Şubat ayına ilişkin dış ticaret istatistiklerini yayımladı. Buna göre Şubat ayında dış ticaret açığı geçen yılın aynı ayına göre yüzde 135,5 artışla 7,88 milyar dolara çıktı. İki aylık dış ticaret açığı da yüzde 183,3 artışla 18,2 milyar dolar oldu.

Türkiye İstatistik Kurumu ile Ticaret Bakanlığı iş birliğiyle oluşturulan genel ticaret sistemi kapsamında üretilen geçici dış ticaret verilerine göre; ihracat 2022 yılı Şubat ayında, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 25,4 artarak 20 milyar 4 milyon dolar, ithalat yüzde 44,5 artarak 27 milyar 885 milyon dolar olarak gerçekleşti

www.bloomberght.com/tcmb-rezervlerinde-gerileme-devam-ediyor-2302438

Share:

Leave a reply