BültenPiyasadan Haberler

Piyasa Haberleri

Ekonomik güven endeksi belli oldu

Ekonomik güven endeksi 2024 yılı Şubat ayında 99 oldu. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2024 yılı Şubat ayı ekonomik güven endeksi verisini açıkladı. Buna göre ekonomik güven endeksi ocak ayında 99,4 iken, Şubat ayında %0,4 oranında azalarak 99 değerini aldı.

Bir önceki aya göre şubat ayında tüketici güven endeksi %1,3 oranında azalarak 79,3 değerini, reel kesim (imalat sanayi) güven endeksi %0,9 oranında azalarak 102 değerini, hizmet sektörü güven endeksi %1,6 oranında artarak 118,6 değerini, perakende ticaret sektörü güven endeksi %1 oranında azalarak 114,5 değerini, inşaat sektörü güven endeksi %1,0 oranında artarak 91,8 değerini aldı.

 

 

ABD’li şirketlerden rekor tahvil ihracı

ABD’nin önde gelen şirketleri düşen getirilerin şirketleri nispeten daha ucuz borçlanma maliyetlerinden yararlanmaya itmesinin ardından şubat ayında 172 milyar dolarlık rekor tahvil sattı Bloomberg News tarafından derlenen verilere göre satışlar geçen yıl şubat ayında kaydedilen 150,9 milyar dolarlık rekoru geride bıraktı. Tüm yıl boyunca yapılan ihraçlar da 361 milyar doları aşarak bir rekora imza attı.

Satışlar kısmen birleşme ve satın almaları finanse etmek için satılan tahvillerin etkisiyle yaklaşık iki yılın en yoğun haftasının hemen ardından geldi ve muhtemelen daha fazla tahvil satışı yolda. Eric Beinstein liderliğindeki stratejistler pazartesi günü yayınladıkları bir notta, “Mart ayının ilk çeyrekteki en aktif arz ayı olması nedeniyle ileriye dönük arzın azalması pek olası görünmüyor” dedi. Pazartesi günü aralarında Honeywell International Inc., NatWest Group Plc ve KeyCorp’un da bulunduğu on sekiz şirket piyasaya çıktı. Bu ay kayıtlara geçen en yoğun Şubat ayı olmasına rağmen, yine de şirketlerin 285 milyar dolarlık tahvil ihraç ettiği Nisan 2020’de belirlenen en aktif satış ayının gerisinde kalıyor.

 

Share:

Leave a reply