Bülten

Piyasa Haberleri

JP Morgan görüş değiştirdi!

ABD’li dev banka JP Morgan, gelişmekte olan piyasa para birimleri ve yerel kurlara ilişkin görüşünü düşürdü.

ABD’nin Mart ayı enflasyon verilerinin yüksek gelmesi dev banka JP Morgan’ın gelişmekte olan piyasa para birimleri ve yerel kurlara ilişkin görüşünde değişiklik yapmasına neden oldu.

ABD’de tüketici fiyatlarının Mart ayında beklentilerin üstünde artması, Fed’in faiz indirimlerini Eylül ayına kadar erteleyebileceğine yönelik beklentileri ortaya çıkardı.

JP Morgan yayınladığı müşteri notunda, Fed’in faiz indirimi yapmama olasılığının piyasaların yeniden fiyatlama yapması için yeterli olduğunu, risksiz faiz yatırımının yükseğe taşındığı ve gelişmekte olan piyasa para birimlerinin performansının faizlerin yükselişe direnmeye devam etme yeteneğini sınırladığını belirtti.

Moody’s, Avrupa Birliği’nin kredi notunu teyit etti.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Avrupa Birliği’nin (AB) kredi notunu “Aaa” olarak teyit ederken, kredi notu görünümünü “durağan” olarak korudu.

Kredi notuna ilişkin kararın yüksek dereceli üye devletlerin AB’ye verdiği güçlü mali ve siyasi destek ile birliğin operasyonlarını destekleyen kurumsal ve mali çerçevenin gücünü yansıttığı belirtilen açıklamada, durağan görünümün ise AB üye devletlerinin birliği finansal olarak destekleme kabiliyeti ve istekliliğinin öngörülebilir gelecekte değişmeyeceğine dair beklentiyi gösterdiği ifade edildi.

 

Share:

Leave a reply