BültenPiyasadan Haberler

Piyasa Haberleri

Beyaz Saray’dan Fed’e “nefes” çağrısı

Fed’in hızlı faiz artırımlarına devam edeceğini açıklamasının ardından Beyaz Saray, faiz kararlarına müdahale edilmeyeceğini ancak bir nefes alınması gerektiğini vurguladı.

Fed Başkanı Jerome Powell, Fed’in enflasyonu yüzde 2’ye düşürene kadar faiz artırımı yapacağını açıklamasının ardından Beyaz Saray’dan bir yetkili, Fed’e müdahale edilmeyeceğini belirtti.

Ortaya çıkan ekonomik verilerin ve ilerleyen aylarda çıkacak olan verilerin önemli olduğunu işaret eden Beyaz Saray yetkilisi “İnsanların arkasına yaslanıp nefes alması gerekiyor” açıklamasında bulundu.

Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

Merkez Bankası yaptığı açıklamada “Depremin üretim, tüketim, istihdam ve beklentiler üzerindeki etkileri kapsamlı bir şekilde değerlendirilmektedir. Depremin yakın vadede ekonomik aktiviteyi etkilemesi beklenmekle birlikte, orta vadede Türkiye ekonomisinin performansı üzerinde kalıcı bir etkide bulunmayacağı öngörülmektedir” ifadelerini kullandı.

TCMB Para Politikası Kurulu, toplantısının ardından yapılan açıklamaya göre, haftalık repo faizi yüzde 8,50 olarak kaldı. TCMB, önceki toplantısında faizi 50 baz puan indirmişti. TCMB’nin bir sonraki toplantısı 27 Nisan’da gerçekleştirilecek.

Share:

Leave a reply