Makale

Mondavi Ailesi – Kuşaktan Kuşağa Rekabet

Mondavi Ailesi 1. Dünya Savaşı sırasında İtalya’dan Amerika’ya göçmüş bir ailenin hikayesidir. Mondavi ailesi; baba Cesare anne Rosa ve dört çocuktan oluşan bir ailedir. Baba Cesare o dönemlerde savaşın etkisinden kurtulmak için ve ailesini savaşın zor şartlarından korumak için Charles Krug adında bir küçük butik şarap işletmesi açmıştır.

Bu ailenin en küçük iki çocuğu Robert ve Peter yıllar sonra baba mesleklerini ele alacaklardı. Fakat Robert, her zaman bu işletmenin büyümesi ve daha çok kazanması için daha çok kafa yormaktadır. Bu durum, Robert’in hırslı ve atılgan kişiliğinden gelmektedir. Peter ise daha mütevazi ve Robert’e göre bir işletmeyi büyütmek veya daha çok kazandırmak için daha hevessiz biridir. Çünkü bu iki kardeşin hayata bakış açıları ve yönelimleri birbirinden oldukça farklıdır. Bu durum ileride sıkıntılar oluşturacaktır. Robert’in hırslı kişiliği sayesinde bu küçük işletme babaları halen hayatta iken başarılı stratejik hamleler yapmıştır ve kendini büyütmeye başlamıştır.

Mondavi ailesinin babası Cesare’nin ise tek amacı ailesine güzel bir geçim kaynağı sağlamak ve Peter ve Robert kardeşlerin bu küçük işletmeyi beraber büyütüp bir yerlere getirmesidir. Fakat işler babasının umduğu gibi gitmemiştir. Robert ve Peter’in farklı kişilikleri daha babaları hayatta iken bile çatışmaya başlamıştır. Babaları vefat ettikten sonra ise bu iki kardeş arasındaki çatışmalar artmaya başlamıştır.

Yıllar sonra Robert ve Peter evlendikten sonra, Robert iş hayatını ailesinden üstün tutmaya devam ederken Peter ise farklı bir yol tercih etmiştir. Robert, çocuklarına, eşine ve kendi hobilerine hiç zaman ayırmayıp sadece işe odaklanmışken; Peter sadece işi ile ilgilenmeyip hem ailesine hem de kendine ve hobilerine de zaman ayırmıştır. Robert’in bu kadar hırslı ve işkolik olup Peter’in ise işe haddinden fazla önem vermemesi Robert’i rahatsız etmektedir. Yıllar sonra aralarındaki gerelim arttıkça, iki kardeş arasında bir toplantı sırasında büyük bir kavga çıkmıştır. Kavganın sebebi çok küçük bir soruna dayanmasında rağmen iki kardeşin birbirlerini yumruklayacağı kadar büyük sonuçlar oluşturmuştur. Bu kavga sonrasında Robert Charles Krug işletmesinden ayrılmış ve kendine ait bir şarap işletmesi kurmaya karar vermiştir.

Robert Mondavi hırslı bir karakter olmasının yanı sıra azımsanamayacak şekilde de başarılı biridir ki kendi açtığı işletme çok kısa zamanda büyük bir ün kazanmış ve başarılı işletmeler ile ortaklıklar yapmıştır. Fakat yıllar sonra Robert de zamanında babasının yaptığı gibi kendi işletmesini çocuklarının yürüteceğine inanmıştı. Aslında bu düşüncesiyle Robert kendi geçmişini çocuklarının da yaşayacağından tam anlamıyla haberdar değildi. Çünkü, Robert kendi yaşadığı şeyleri çocuklarının da yaşamasını istemediğinden, çocuklarını bu işletmeye eş başkanlık metoduyla dahil etmişti. Bu kararındaki amacı ise iki çocuğun da işletme üzerinde tamamen aynı hakkı olur ise çıkar çatışmaları oluşmayacağı ve barış içerisinde bu işletmeyi büyütecekleri idi. Fakat işler Robert’in düşündüğü gibi gitmedi ve bu durum işletmede çift başlılık yarattı. Robert’in çocukları da aynı kendisi ve kardeşinin olduğu gibi birbirinden iki farklı karakter idi. Çocuklardan biri hırslı ve başarılı biri iken, diğer çocuk ise babasının ve amcasının yaşadığı sıkıntıların aynısını yaşamak istemeyen mütevazi bir çocuktu. Bu durum bu iki kardeş arasında da yıllar sonra aynı babaları ve amcaları arasında yaşanan sıkıntıları ortaya çıkardı. Yani Robert Mondavi zamanında kendi yaşadıklarının aynısını ne kadar istemese ve önlem aldığını düşünse de çocukları arasında da yaşandığını gördü.

Yıllar sonra Robert Mondavi vefat ettikten sonra çocukları bu işletmeyi daha fazla devam ettiremedi ve aile şirketleri çocukları tarafından satıldı. Robert Mondavi’nin şirketi ve çocukları bu tarz sıkıntılar yaşarken, Robert’in kardeşi Peter Mondavi’nin çocukları ise barış içerisinde hala büyükbabalarından kalan Charles Krug işletmesini başarılı bir şekilde işletmeye devam etmektedirler.

Robert Mondavi ailesinden de gördüğümüz üzere, aile şirketlerinde farklılıkları yönetmek ve şirket çıkarlarını göz önünde tutarak, görev dağılımını bu yönde yapmak önem arz etmektedir. Aile şirketlerinde aile üyelerinin icracı olup olmayacağı, şirketin hangi pozisyonunda görev alacağı kurallara bağlanmalı, hak ve menfaatler buna göre belirlenmelidir. Tüm bunlar için aile anayasasının ve kurumsal yönetim yapılanmasının önemi açıktır.

Share:

Leave a reply