Bülten

Hulusi Behçet’ i Tanıyalım

Hulusi Behçet, Türk dermatoloji uzmanı ve bilim insanıdır.

1937 yılında, bir kan damarı enflamasyonu (vaskülit) hastalığı olan ve bugün kendi adıyla anılan Behçet hastası tarifesi yapan ilk bilim insanı olmuştur.

Zor bir çocuk doğuran Behçet çok genç yaşta annesini kaybetmiş ve büyükannesi tarafından büyütülmüştür. Babasının Şam’daki oluşumlarının ilk operasyonlarını o dönemler Osmanlı İmparatorluğu’nda bulunan Şam’da tamamlamıştır. Fransızca, Almanca ve Latince öğrenilmiştir. Tıp eğitimini Gülhane Askerî Tıp Akademisi’nde almıştır. 1910’daki mezuniyetinden sonra dört yıl boyunca dermatoloji alanında ihtisas yaptı.

1933’te eski Dar-ül Funun’dan İstanbul Üniversitesi yeni kuruldu. Bu reform döneminde İstanbul Üniversitesi’nde dermatoloji o zamanki adıyla Deri Hastalıkları ve Frengi Kliniğini kurmuş ve profesör seçilmiştir. Hulusi Behçet, Türk akademisinde profesör unvanını alan ilk kişidir. Mesleğinin ilk yıllarından beri dermatoloji konusunda üretken bir bilim insanı olarak, birçok ulusal ve uluslararası kongreye özgün makalelerle katılmış ve birçok bilimsel dergide makalesi yayınlanmıştır.

Behçet, yeni kuşakların eğitimine yardımcı olmak için çok sayıda makaleyi Türkçeye baktı ve Kore gibi çok uzak ülkelerle ilişki kurmak için uluslararası metinlerde özgün olgu sunularını yayınladı.

1922’den itibaren frengi üzerinde yürütme yaptı ve frenginin kaldırılması, tedavisi, kalıtımsal özellikleri, serolojisi ve toplumsal hedef üzerine birçok uluslararası makale yayınlandı. Leishmaniasis (Doğu boğazı) 1923’ten itibaren Dr. Behçet’in üzerinde çalıştığı başka bir hastalıktı. Hakkında pek çok makale yayınlama ve diatermi ile tedavi başarılı oldu. Bir leishmania olgusunda, kabuk kaldırıldığında görünen “çivi karakterini” ilk kez tanımladı. Yayınlanmış yapıtlarının bir kısmı parazitoz ile ilgiliydi. 1923 yılında Türkiye’deki “gale gevreği – uyuz?” etkenlerini tanımladı.

Aynı zamanda Türk kanadının yayıncılığında da öncüydü ve 1924’te Türkiye’deki “Türk Dermatoloji ve Frengi Arşivi” adlı ilk dermato-veneroloji dergisinin sorumlusuydu.

 

 

https://tr.wikipedia.org/wiki/Hulusi_Behçet/
Share:

Leave a reply