BültenDünya'yı Değiştiren LiderlerHikayeler

Her Dönemin Efsanesi: COCO CHANEL

Asıl adı Gabrielle Bonheur Chanel olan Coco Chanel 1883’te Fransa’nın Saumur şehrinde dünyaya geldi. Chanel, 7 kişilik fakir bir ailenin çocuğuydu ve annesini 6 yaşındayken kaybetti. Annesinin ölümünden sonra babası da aileyi terk etti. Chanel daha sonra bir yetimhaneye yerleştirildi ve burada dikiş dikmeyi öğrendi.

Bu dönemde arkadaşları için şapkalar diken Chanel’in ürünleri çok beğeniliyordu. Gençlik döneminde çeşitli mağazalarda terzi yardımcısı olarak çalıştı. 1908’te Paris’te ilk şapkasını tasarlayan Chanel, tasarladığı şapkaları 1909 yılında bir apartmanın zemin katında satmaya başladı. Şapkaları çok beğenildi ve bu apartmanda yaptığı satışlar onun mesleğini seçmesinde etkili oldu.

Şapkalarını sattığı semt Paris’in elit semtlerinden biriydi ve Chanel burada Arthur Capel adında bir iş adamıyla tanıştı. Capel, Chanel’in Paris’te bir dükkan açmasına yardımcı oldu.

1913’te kadın spor kıyafetleri satan bir butik açan Chanel, kadınların daha rahat edeceği ve kullanışlı modeller üzerinde çalıştı. Kadınları korseden kurtarıp, pantolon giymelerine öncü oldu.

1925 yılında, Avrupa’nın elit kesimine hitap eden ünlü bir modacı haline gelen Coco Chanel, o dönemlerde moda dünyasında bazı ilklere imza attı.1926 yılında çıkardığı “küçük siyah elbise” koleksiyonuyla siyah rengini ve kadınların her ruh haline uyacak “küçük siyah elbise”yi moda dünyasına kazandırdı.

Yetenekli, yenilikçi ve girişimci ruhlu olan Coco Chanel, CHANEL markasını ve moda dünyasını değiştiren etkili görüşleri ve tasarımları sayesinde bir efsane haline geldi. Aynı zamanda Time Dergisi tarafından belirlenen “20. Yüzyılın En Etkileyici 100 Kişisi” adlı listede yer alan tek moda tasarımcısıdır.

 

Share:

Leave a reply