BültenTeknoloji'den Haberler

Güvenilir Gıda Akıllı Telefonlarla Tespit Edilecek

Çağımızın en büyük problemlerinden birisi sağlık açısından güvenilir gıda bulabilmek. Her ne kadar son kullanma tarihleri bize bu konuda fikir veriyor olsa da uzmanlar son kullanma tarihlerinin her zaman güvenilir olmadığı görüşünde birleşiyorlar.

Londra Imperial College‘de görev alan bir Türk Bilim insanı ise, akıllı telefonlar aracılığıyla güvenilir gıda tespiti yapmanın yolunu buldu.

Güvenilir gıda sensörü nasıl çalışacak?

Bu konuda uzun süredir araştırma yapan, Imperial College Londra biyo- mühendislik bölümünden Yrd. Doç. Fırat Güder, akıllı telefonlara yerleştirilen ucuz bir sensörle gıda güvenliğini sağlayabiliyor.

Sensör bozulma gazlarının ölçümlerini yapıyor ve normal değerlerden fazla olan bozulma gazı olduğu zaman tüketiciyi uyarıyor. Böylece kullanıcının ve belki de gıda işletmelerinin bozulan gıdaları tespit etmesinin çok daha kolay hale gelmesi bekleniyor.

Gıdaların ne zaman bozulduğunun sağlıklı bir tespitini yapan bu teknoloji aynı zamanda son kullanma tarihi geçmesine rağmen bozulmamış olan gıdaların da çöpe gitmesine engel olacak. Türkiye‘de emsali olmasa da İngiltere‘de ve ABD’de son kullanma tarihi geçmiş ama bozulmamış gıdaların ucuza satıldıkları marketler bulunuyor.

Kaynak: shiftdelete.net

Share:

Leave a reply