BültenDünya'yı Değiştiren Liderler

İnovasyon Lideri Elon Musk

Elon Musk, 1971 yılında Güney Afrika Cumhuriyeti’nde doğdu. Kendi kendine yazılım dillerini öğrendi ve 12 yaşındayken ilk bilgisayar oyununu geliştirdi. Blastar adını verdiği bu oyunu henüz 12 yaşındayken $500’e satarak ilk ticari başarısını elde etmiş oldu. Orta öğretimini ve lise eğitimini Güney Afrika Cumhuriyeti’nde tamamladıktan, üniversite eğitimi için Kanada’ya taşındı. 1992 yılında Kanada’da Queen’s University’de iki yıl eğitim aldı. Ardından, University of Pennsylvania’da işletme ve fizik okumak Amerika’ya gitti. The Wharton School of the University of Pennsylvania’da Ekonomi alanında lisans diplomasına sahip oldu.

Lisans eğitiminin yanında University of Pennsylvania, School of Arts and Sciences fizik alanında da yan dal diploması aldı. Mezuniyetini takiben doktora yapmak için Silikon Vadisi’ne taşındı. Silikon Vadisi’nde temiz hava, internet ve uzay üzerine yoğunlaşmaya başladı. Silikon Vadisi’ne taşındıktan sonra doktorasını yarıda bıraktı. Kardeşi ile çevrimiçi içerik yayınlama yazılımı olan Zip2 projesine başlamak istiyordu. Ancak, Compaq AltaVista Zip2’yu 307 milyon dolar nakit ve 34 milyon dolarlık hisse senedi vererek satın aldı. Bunun üzerine Elon Musk, çevrimiçi ödeme sistemleri altyapısı X.com’u kurdu. Ardından, açık arttırma sistemi olan Confinity’yi satın alarak, PayPal’ı oluşturdu. Musk, 2002 yılında PayPal’ı eBay’e yaklaşık 1,5 milyar dolara karşılığında sattı.

Aynı yıl, Musk Uzay Araştırma Teknolojisi üreteceği SpaceX’i(Space Exploration Technologies’) kurdu. SpaceX, roket teknolojilerine yönelik fırlatma araçları üreten bir
şirkettir. Elon Musk, insanlığın ufkunu genişletmek için uzayın keşfedilmesinin gerekli olduğuna inanmaktadır. Bu sebeple, SpaceX, Uluslararası Uzay İstasyonu’na araç gönderen ilk ticari şirket olarak da tarihe geçmiştir. Tesla, 2003 yılında iki mühendisin oluşturduğu küçük bir ekiple San Carlos’da faliyetlerine başlayan bir şirkettir. 2004 yılında bu şirkete Musk da dahil oldu. Süreç içerisinde Tesla bilişim, elektronik ve otomotiv sektörlerine de girerek büyüdü. 2014 yılında da şirket hisselerini halka açtı.
Halka arz ile birlikte elektrik motorlarının gelişmesi de sağlandı. Şirketin ürettiği ilk otomobil Tesla Roadster’dır. Bu araç, 31 ülkede satışa çıkarak, yaklaşık 2500 adet satmıştır. Musk, aynı zamanda Amerika’nın en büyük güneş enerjisi sistemi sağlayıcısı SolarCity’nin de en büyük hissedarıdır.

Share:

Leave a reply